Artykuły

Praga. Vaclav Havel w ciężkim stanie po operacji

Były prezydent Czech, pisarz i dramaturg Vaclav Havel, który został hospitalizowany z powodu problemów układu oddechowego, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym i "jego życiu nie zagraża na razie niebezpieczeństwo" - poinformowali lekarze.

- Obawiamy się narastania procesów zapalnych w płucach, których konsekwencje mogłyby być fatalne - powiedział jednak lekarz Boris Sztastny. Dodał, że Havel oddycha za pomocą maski tlenowej.

Nad stanem zdrowia 72-letniego Havla czuwa rada lekarska, w której skład wchodzi kilkunastu specjalistów. Rada wyklucza na razie jakiekolwiek schorzenie o charakterze "onkologicznym".

W środę rano lekarz Boris Sztastny powiedział, że u Havla doszło do poważnych komplikacji płucnych po poniedziałkowej operacji laryngologicznej. Jak dodał, Havel przeszedł operację wycięcia wrzodu tchawicy, który powstał w miejscu, gdzie kilka lat temu przeprowadzono mu tracheotomię.

Według Sztastnego po dwóch dniach od operacji jeden z płatów prawego płuca Havla przestał funkcjonować z powodu nagromadzenia śluzu i krwi. "To upośledzenie wentylacji jest poważne, bo kilka lat temu Havlowi wycięto płat środkowy tego płuca na skutek procesu nowotworowego" - dodał rano lekarz.

"Stopień utlenienia krwi jest odpowiedni. Dziś przekonamy się, czy śluz zniknie, czy też będzie konieczna bronchoskopia" - uzupełnił Sztastny.

W przeszłości Havel kilkakrotnie poważnie chorował; m.in. w 1996 roku z powodu nowotworu złośliwego usunięto mu płat prawego płuca, a w roku 1998 podczas urlopu w Austrii doznał perforacji jelita grubego i przeżył tylko dzięki szybko przeprowadzonej operacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji