Artykuły

Warszawa. Przyznano Paszporty Polityki

Paweł Łysak [na zdjęciu], Krystian Lupa, Maria Peszek, Artur Ruciński, Małgorzata Szumowska, Sylwia Chutnik i Maciej Kurak to laureaci tegorocznej, 16. edycji Paszportów "Polityki"

Nazwiska zwycięzców ogłoszono we wtorek podczas gali w warszawskim Teatrze Narodowym. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach.

Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy otrzymał Paszport w kategorii teatr. Sylwię Chutnik doceniono za literacki debiut "Kieszonkowy atlas kobiet". Tenor operowy Artur Ruciński zwyciężył w kategorii muzyka poważna. Małgorzatę Szumowską nagrodzono w kategorii film za obraz "33 sceny z życia". Aktorka i wokalistka Maria Peszek zwyciężyła w dziedzinie muzyka popularna (płyta "Maria Awaria"). W dziedzinie sztuk wizualnych doceniono performera Macieja Kuraka, autora wielu instalacji w przestrzeni publicznej.

Reżyser teatralny, scenograf Krystian Lupa został uhonorowany nagrodą specjalną dla Kreatora Kultury, przyznawaną "mistrzom, nauczycielom kolejnych pokoleń, klasykom polskiej kultury". Lupa jest jednym z najbardziej znanych w Europie twórców współczesnego teatru. Jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturze w 2008 roku - zdaniem krytyków - była premiera jego spektaklu "Factory 2" w krakowskim Starym Teatrze.

Paweł Łysak został laureatem Paszportu "Polityki" w dziedzinie teatru. Reżysera i dyrektora bydgoskiego Teatru Polskiego uhonorowano m.in. za "konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru". W 2008 roku na deskach Teru Polskiego w Bydgoszczy Łysak pokazał m.in. "Sprawę Dantona" w swojej reżyserii, na motywach dramatu Stanisławy Przybyszewskiej. W bydgoskim spektaklu wziął udział cały zespół teatru.

Poza Pawłem Łysakiem do Paszportu Polityki, w kategorii teatr, nominowani byli także reżyserzy Iwona Kempa i Paweł Passini.

Śpiewak operowy Artur Ruciński (baryton) otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii muzyka poważna, za "konsekwentne budowanie kariery i podnoszenie poziomu spektakli na scenach operowych".

Ruciński, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, swoje umiejętności wokalne doskonalił pod okiem bułgarskiego tenora Kałudi Kałudowa. W 2002 roku zadebiutował na deskach Opery Narodowej w Warszawie tytułową rolą w operze "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego, w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Jego występ w roli Oniegina uznany został przez

krytyków za jeden z najlepszych debiutów w sezonie 2001/2002. Od 2001 roku artysta współpracuje również z Warszawską Operą Kameralną i teatrami operowymi w całym kraju, m.in. Operą Łódzką i Operą Krakowską. W 2008 roku wystąpił m.in. na deskach Opery Narodowej w roli Walentego w "Fauście" Charlesa Gounoda.

W kategorii muzyka popularna Paszportem uhonorowano piosenkarkę, aktorkę i autorkę tekstów Marię Peszek. W październiku 2005 został wydany jej debiutancki album muzyczny "Miasto mania". Płyta została nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami - Fiszem i Emade, wyróżniona dwoma Fryderykami w kategoriach: Nowa Twarz Fonografii oraz Produkcja Muzyczna Roku.

W minionym roku Peszek wydała album "Maria Awaria", jednocześnie w księgarniach pojawił się tomik poezji Peszek pt. "Maria Awiaria-Bezwstydnik". Peszek otrzymała Paszport za m.in. "wykreowanie spójnej wizji artystycznej".

Na wtorkowej gali obecni byli m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski. - Dobrze, że kultura polska ma takich orędowników, bo wymaga ona solidnego mecenatu państwa - mówił redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji