Artykuły

Gorzów Wlkp. Teatr wydał płytę z poezją Herberta

To nie jest płyta, na której małymi literami napisano, że nagrano w jakimś gorzowskim studio. Ta płyta ma tytuł "Zbigniew Herbert w Gorzowie". Naprawdę promuje miasto - mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy.

Na zakończenie obchodów Roku Zbigniewa Herberta gorzowski Teatr im. Juliusza Osterwy przygotował specjalną płytę "Zbigniew Herbert w Gorzowie". To jedyne takie wydawnictwo w Polsce, jakie ukazało się w roku herbertowskim.

Interpretacje wierszy poety, który w latach 60. pracował w gorzowskim Teatrze im. Osterwy jako kierownik literacki, nagrały takie znakomitości sceny polskiej jak Zbigniew Zapasiewicz, Anna Seniuk, Krzysztof Kolberger, Olga Sawicka oraz aktorzy gorzowskiego teatru i ks. Witold Andrzejewski, kiedyś aktor. Płytę sfinansowało miasto.

- Jest to na pewno płyta, której można sobie słuchać wieczorem, przy lampce wina. Ma atmosferę, ma jakąś magię. Pozwoli gorzowianom i ludziom w Polsce jeszcze bardziej przybliżyć poezję Herberta - mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor teatru.

- Pierwszą rzecz, jaką zrobiłem po objęciu dyrekcji w teatrze, było wyciągnięcie wszystkich dokumentów, które są świadectwem pracy Zbigniewa Herberta w Gorzowie. Byłem zdumiony, że nikt wcześniej nie mówił o tym głośno, nikt się nie chwalił, że Wielki Poeta tutaj pracował. Nie ma znaczenia, ile tak naprawdę czasu spędził tu Herbert, ale najważniejsze jest to, jaki wpływ wywarł na tych, którzy go znali i mieli okazję z nim pracować - mówi Tomaszewicz. Jedną z takich osób jest ks. Witold Andrzejewski. W monografii "Byliśmy w teatrze" wspominał: - Był naszym dramaturgiem, spiritus movens, zapładniaczem umysłów. Na próbach prowadził analizę literacką i kulturową sztuki. Jeszcze bardziej twórcze były jego spotkania przy wódce. Siedzieliśmy z nim pół nocy, a on w swoim pokoiku wyciągał z kieszeni zmięte karteczki i czytał swoje najnowsze wiersze. To był mistrz.

Ks. Witold na płycie czyta wiersz "Wróżenie". To jednak tylko jeden z ponad 30 prezentowanych utworów. Aktorzy interpretują najważniejsze i znane wiersze Herberta, w tym "Przesłanie Pana Cogito", "Pan od przyrody", "Pan Cogito o postawie wyprostowanej", "Ornamentatorzy", "Pudełko zwane wyobraźnią".

Na płycie oprócz muzyki Janusza Strobla, który akompaniował Krzysztofowi Kolbergerowi, jest również muzyka do spektaklu "Żegnaj Książę" napisana przez Adama Bałdycha.

- Kiedy nagraliśmy już próbną matrycę płyty, aby wykonawcy mogli odsłuchać, zadzwonił prof. Zapasiewicz i mówi, że mu się nie podoba. Matko Najświętsza! pomyślałem. Ale on dodał, że nie podoba mu się to, co on mówi. Posłuchał, jak inni przekazują te wiersze Herberta i chciał, żeby to wszystko było jakoś spójne. Jeszcze raz więc nagrywaliśmy w studio - opowiada Jan Tomaszewicz. Jego zdaniem ta płyta naprawdę będzie promować Gorzów poprzez kulturę wysoką. Choć płyty nie będzie w sprzedaży, to może dostać ją każdy naprawdę zainteresowany twórczością Księcia Poetów. - Będzie podobnie jak podczas Gorzowskich Spotkań Teatralnych, kiedy nikt naprawdę zainteresowany nie odchodził od kasy z kwitkiem - mówi dyrektor Tomaszewicz.

Z okazji wydania płyty teatr zaprezentował w pietek wieczorem program z poezją Herberta na skwerze przy ulicy nazwanej niedawno imieniem poety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji