Artykuły

Warszawa. Krystyna Janda nominowana do nagrody Stołka

Krystyna Janda - za Teatr Polonia, który dziś jest jedną z najbardziej dynamicznych scen Warszawy, została nominowana przez redakcję Gazety Wyborczej - Stołecznej do nagrody Stołka.

Dzisiaj, już po raz drugi w historii, ogłaszamy nominacje do naszych rocznych nagród: Stołka i Nogi od Stołka. Wybieramy człowieka, którego czyn dla Warszawy w tym roku spodobał nam się najbardziej, którego mieszkańcom stolicy chcemy postawić za wzór. Wybieramy też autora największego tegorocznego idiotyzmu, zaniedbania czy przekrętu.

To jest nagroda "Stołka" więc jej jury to stołkowa redakcja. Czytelnicy mogą wybrać swoje typy, ale Stołek przyznajemy my. To nasze podsumowanie roku, bo przecież wybieramy spośród bohaterów naszych tekstów.

W tym roku zwycięzca dostanie stołek pomalowany przez Leona Tarasewicza, nogę od stołka też pomaluje ten wybitny artysta. Na drugiej stronie publikujemy tegoroczne nominacje, do nowego roku będziemy szczegółowo przypominać, co zrobili dobrego i złego. Czytelników zapraszamy do głosowania na naszej stronie

Nominacje do "Stołka"

1. Andrzej Jakubiak, wiceprezydent Warszawy - przygotował i wywalczył w Radzie Warszawy niepopularną, choć bardzo potrzebną reformę czynszów w mieszkaniach komunalnych.

2. Jarosław Chołodecki i wspólnota mieszkańców ze Smolnej 14 - za wielką i udaną akcję społecznego zamalowywania graffiti w bramach kamienic Nowego Światu.

3. Architekt Krzysztof Domaradzki & Spółka - zaprojektował przebudowę Krakowskiego Przedmieścia i wywalczył z miastem i drogowcami, że to nie jest ulica jak każda inna. Mamy salon.

4. Małgorzata Falęcka - jako pierwszy mieszkaniec Warszawy poszła do sądu walczyć z zasłaniającą jej okna reklamą. Reklamodawca już zrezygnował z wieszania wielkich płacht na jej kamienicy.

5. Żoliborscy Internauci, czyli grupa mieszkańców dzielnicy - za rozkręcenie akcji przeciw mnożeniu się banków na pl. Wilsona.

6. Grażyna Lendzion, szefowa ZDM - za rekordową liczbę weekendowych remontów ulic od wczesnej wiosny do późnej jesieni (w tym roku 110 km), świetne ich przygotowanie i sprawne przeprowadzenie.

7. Stowarzyszenie Forum Rozwoju Warszawy i jego reprezentanci - Michał Tatjewski (27-letni architekt) i Arkadiusz Jerzak (24-letni student.) , którzy koordynowali prace nad alternatywnym planem zagospodarowania pl. Defilad, bardzo dobrze przyjętym przez urbanistów. Forum monitoruje ważniejsze inwestycje w Warszawie i okolicach. Prowadzi m.in. kampanię na rzecz przyspieszenia uchwalania miejscowych planów zagospodarowania.

8. Krystyna Janda - za Teatr Polonia, który dziś jest jedną z najbardziej dynamicznych scen Warszawy.

9. Radny Woli Michał Kubiak (PO) - za osobistą szarżę, mimo oporów własnej partii, w sprawie nadania rondu imienia Wolnego Tybetu.

10. Jolanta Kramarz, niewidoma - za jej walkę o to, by niewidomi mieli prawo wchodzić z psami przewodnikami do urzędów, instytucji publicznych, sklepów. Ostatnio pozwała do sądu Carrefoura, który nie wpuścił jej z psem na zakupy.

Zagłosuj także na kandydatów do "Nogi od Stołka" za rok 2008

Nominacje do "Nogi od Stołka"

1. Katarzyna Ratajczyk, szefowa biura promocji miasta - za entuzjazm dla pomysłu promocyjnego wyrzucania z okna fortepianu Chopina oraz przychylne przyjęcie inicjatywy rekonstrukcji powstania w getcie, sobowtóry Chopina, festiwal Orange, zespół Feel - gwiazdę tegorocznego sylwestra - i inne "zasługi".

2. Klub radnych PO - za przeforsowanie budowy stadionu Legii, czyli niemal 500 mln zł z publicznej kasy dla prywatnego właściciela klubu.

3. Jerzy Lejk, szef warszawskiego metra - za to, że po wypadku niewidomego studenta w metrze, mimo obietnic szybkich działań, na peronach nie poprawił się poziom bezpieczeństwa. Niewidomi wciąż boją się korzystać z metra.

4. Lech Jaworski, prezes Max-Filmu - za likwidację kolejnych warszawskich kin. Tegoroczne "wykurzenie" SPInki z Luny, przejęcie zarządu nad kinem i zmiana jego repertuaru przebrała miarkę. Dzięki samorządowej spółce obsadzonej przez polityków w Relaksie będą delikatesy, a po Skarpie został tylko neon.

5. Adam Struzik, marszałek mazowiecki - za blamaż w dzieleniu unijnych dotacji. Mimo przeznaczenia 40 mln zł na biuro, które miało się w tym specjalizować, Mazowsze najgorzej w Polsce wydaje unijne pieniądze.

6. Mirosław Trzeciak, dyrektor sportowy Legii - sprowadził do klubu trzech piłkarzy z Hiszpanii i zaoferował im jedne z wyższych zarobków w lidze. Dwaj z nich są tak słabi, że często nie mieszczą się na ławce rezerwowych. Trzeci podobno niezły, ale najpierw był nieprzygotowany do sezonu, potem w połowie rundy zagrał jeden mecz i po 15 minutach doznał kontuzji. Przed ostatnim meczem przyszła wiadomość, że dwa lata temu w Hiszpanii próbował sprzedać mecz.

7. Jacek Nowak, dyrektor regionalnego oddziału spółki PKP Polskie Linie Kolejowe - tak wyremontował tunel średnicowy, że nie mieszczą się w nim nowe piętrowe pociągi Kolei Mazowieckich.

8. Anna Piotrowska, do niedawna szefowa Zarządu Dróg Miejskich, teraz Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych - za skandal z wiaduktem przy Dworcu Gdańskim. Zwlekała z remontem aż do momentu, kiedy wiadukt trzeba zamykać, bo grozi zawaleniem.

9. Robert Poszwiński, prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z Żoliborza - za wyrzucenie z należącego do spółdzielni budynku jednej z ostatnich knajp na pl. Wilsona.

10. Witold Marian Sadowski, prezes spółki Konstancin Real Estate Management - za zburzenie zabytkowej willi Julisin w Konstancinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji