Artykuły

Kielce. "Baśnie Herberta" w Muzeum Zabawek i Zabawy

Kilkanaście metrowych plansz z fotografiami i rysunkami stanęło na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy. Wystawa "Baśnie Herberta" to efekt cyklu warsztatów dla dzieci prowadzonych w placówce od września.

Obrazom towarzyszą fragmenty tekstów Zbigniewa Herberta z tomów "Hermes, pies i gwiazda" oraz "Studium przedmiotu". To właśnie te utwory były podstawą pracy dla pięciu grup warsztatowych, podczas których dzieci rysowały, rzeźbiły i przygotowywały etiudy teatralne. Dokumentację tej pracy można znaleźć w katalogu towarzyszącym wystawie.

Wystawa jest zwieńczeniem realizowanego od września w muzeum projektu "Baśnie Herberta", który był częścią ministerialnego programu "Herbert". Cel, jaki postawili sobie muzealnicy, to odpowiedź na pytanie, czy twórczość wybitnego poety może być zrozumiana przez dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. - Pytanie pozostaje otwarte. Mam nadzieję, że nasza praca warsztatowa i wystawa, która może podróżować po wielu miastach, będzie przyczynkiem do dalszych prac nad adaptacją prozy Zbigniewa Herberta dla dzieci. Przecież w tych utworach aż roi się od bajkowych postaci: księżniczek, krasnoludków czy piratów - mówi Jolanta Podsiadło, dyrektorka Muzeum Zabawek i Zabawy.

Zajęcia prowadzili aktorzy Grzegorz Artman i Andrzej Kuba Sielski, plastycy Oliwia Hildebrandt-Ryczek, Joanna Biskup oraz Artur Ptak, a także założyciel Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Michał Malinowski. Uczestnikami zajęć zaś były dzieci i młodzież kieleckich szkół. Wystawę można oglądać do 5 stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji