Artykuły

TVP Kultura. Barbara Krafftówna w "Wizycie starszej pani"

W związku z 80 urodzinami Barbary Krafftówny TVP Kultura przypomni jej pamiętną rolę Klary Zachanassian w spektaklu Teatru TV "Wizyta starszej pani" (na zdjęciu) Friedricha Dürrenmatta w reżyserii Jerzego Gruzy dziś o godz. 20.

"Wizyta starszej pani" (1956), mimo że należy do wczesnych sztuk Friedricha Dürrenmatta, uważana jest za jego najwybitniejsze dokonanie. Ten znakomicie skonstruowany dramat, notabene nie wolny od czarnego humoru, stanowi wyjątkowo ostre i celne oskarżenie natury ludzkiej, pełnej przewrotności, obłudy i chciwości.

Miasteczko Güllen coraz mocniej podupada z powodu kryzysu gospodarczego. Rośnie bezrobocie, zamierają produkcja i handel, mieszkańcy żyją w nędzy. Szans na poprawę sytuacji władze upatrują w wizycie Klary Zachanassian. Ta znana z hojności miliarderka swe młode lata spędziła właśnie w Güllen, a ostatnio publicznie wyraziła ochotę odwiedzin rodzinnych stron. Niedługo po przyjeździe pani Zachanassian deklaruje, że przeznaczy na rzecz Güllen miliard: połowa na potrzeby miasta, a połowa dla ludności. Klara przy okazji ujawnia, że przed czterdziestu laty miała z dziecko z żyjącym wciąż mieszkańcem Güllen, który wyparł się ojcostwa. Przyszła pani Zachanassian musiała wyjechać z miasta. Będąc bez środków do życia, została prostytutką. Dziecko zmarło.

Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności wyszła za bogacza, a po jego śmierci jeszcze pomnożyła majątek męża. Długie lata spędzone w świecie interesów nauczyły ją, że wszystko można kupić. Nawet sprawiedliwość. W związku z tym Klara stawia jeden warunek, od którego zależy wypłata pieniędzy: jej dawnego narzeczonego należy zabić.

Barbarze Krafftównie partneruje Henryk Borowski, a obok nich zobaczyć można m.in. Władysława Hańczę, Tadeusza Białoszczyńskiego, Alicję Wyszyńską, Andrzeja Kopiczyńskiego, Jana Matyjaszkiewicza, Józefa Nalberczaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji