Artykuły

Warszawa. Czytanie "Jasełek-moderne" w Laboratorium Dramatu

Laboratorium Dramatu zaprasza na ostatnie w tym roku czytanie, które odbędzie się w poniedziałek 8 grudnia o 19.00. Krzysztof Galos wyreżyseruje czytanie napisanej w 1962 roku sztuki "Jasełka-moderne" Ireneusza Iredyńskiego.

W jednym baraku na terenie obozu koncentracyjnego zamkniętych zostało siedmiu mężczyzn i jedna kobieta. Pilnowani przez Strażnika mają przygotować bożonarodzeniową szopkę. Skąd pomysł, by w miejscu zwiastującym śmierć wystawiać przedstawienie o narodzinach? Jakie naprawdę role mają do odegrania więźniowie? I wreszcie, w czyim spektaklu grają?

Ireneusz Iredyński (1939-1985), prozaik, poeta, dramaturg i scenarzysta, stworzył polską odmianę teatru okrucieństwa, poddając analizie zło, zbrodnie i dewiacje, które widział w otaczającym go świecie. Napisał między innymi powieści: "Dzień oszusta", "Ukryty w słońcu" i "Manipulacja", sztuki teatralne: "Męczeństwo z przymiarką" i "Żegnaj, Judaszu" oraz scenariusze do filmów takich jak: "Anatomia miłości" (reż. Roman Załuski), "Przejście podziemne" (reż. Krzysztof Kieślowski) i "Magiczne ognie" (reż. Jan Kidawa-Błoński).

Czytanie reżyseruje Krzysztof Galos, twórca ponad czterdziestu różnorodnych spektakli, między innymi "Trans-Atlantyku" według W. Gombrowicza i "Burzy" W. Shakespeare'a w Teatrze Powszechnym w Radomiu oraz "Dialogów penisa" P-H. Theronda w koszalińskim Bałtyckim Teatrze Dramatycznym.

W czytaniu udział wezmą: Beata Fido-Wawrzyniak, Witold Bieliński, Paweł Domagała, Sławomir Głazek, Sławomir Holland, Rafał Królikowski, Krzysztof Krupiński, Bogusław Kudłek i Marcin Popczyński.

Wstęp o autorze i sztuce wygłosi Jan Gondowicz, krytyk literacki, tłumacz i wydawca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji