Artykuły

Warszawa. Posłowie za Rokiem Słowackiego w 2009 r. i za uczczeniem Jerzego Grotowskiego

Posłowie Komisji Kultury i Środków Przekazu opowiedzieli się w czwartek za uchwałą o ustanowieniu roku 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego, a także za uczczeniem 10. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego. Projekty uchwał w tych sprawach trafią teraz pod obrady Sejmu.

- Komisja postanowiła zarekomendować projekty dwóch uchwał - powiedziała PAP przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). - Pierwsza to ustanowienie 2009 r. rokiem Juliusza Słowackiego w 200. rocznicę urodzin i 160. rocznicę śmierci, a druga to okolicznościowa uchwała w 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego, która przypada 14 stycznia 2009 r. - mówiła.

W trakcie obrad komisji ze strony posła Jarosława Sellina (Polska XXI) padła propozycja, aby do projektu uchwały wnieść poprawkę, że Juliusz Słowacki nie jest "jednym z trzech wielkich wieszczów", ale "jednym z czterech". Według Sellina, obok Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza oraz Zygmunta Krasińskiego, należy także umieścić Cypriana Norwida. - Moja propozycja jest trochę prowokacyjna, ale uważam, że należy w tym kierunku zmieniać polskie myślenie - powiedział Sellin.

Propozycję Sellina poparł m.in. poseł Jan Dziedziczak (PiS), który powiedział, że "w tej sprawie należy działać ofensywnie i zmieniać świadomość społeczeństwa". - To jest nasz obowiązek - podkreślił poseł PiS.

- Nie zmieniajmy historii literatury polskiej - zaapelowała do posłów Śledzińska-Katarasińska, która jednocześnie zgodziła się, że propozycja o uznaniu Norwida za wieszcza narodowego jest merytorycznie poprawna, ale nie jest zgodna z "obowiązującym kodem kulturowym". Jej zdaniem, w treści uchwały należy umieścić słowa, że "Słowacki był jednym z wielkich wieszczów".

Rozwiązanie zaproponowane przez Śledzińską-Katarasińską poparł poseł Marcin Zawiła (PO), który określił je jako "bardziej racjonalne". Jednocześnie zaznaczył, że uchwała sejmowa nie jest od definiowania liczby wieszczów narodowych. - Jest mi wszystko jedno, czy będziemy prowokowali w ten czy inny sposób, ale strasznie się boję mianowania kogoś wieszczem mocą uchwały sejmowej - podkreślił Zawiła.

Z kolei według senatora Kazimierza Kutza (PO) powiedział, że propozycja posła Sellina jest "po prostu łamaniem świadomości narodowej". - Ta propozycja jest niepoważna - uznał Kutz.

Za poprawką Sellina głosowało siedmiu posłów, przeciw było sześciu. Jak powiedziała PAP po głosowaniu Śledzińska-Katarasińska, "trzeba będzie to odkręcić na posiedzeniu plenarnym Sejmu".

W trakcie posiedzenia komisji przyjęto także uchwałę w sprawie uczczenia 10. rocznicy śmierci wybitnego reżysera, pedagoga i reformatora teatru Jerzego Grotowskiego. Jak napisano w treści uchwały, "dokonania i refleksje Jerzego Grotowskiego otworzyły przed współczesną sztuką sceniczną nowe funkcje, wpływając na rozwój teatru eksperymentalnego i technik kształcenia aktora". Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się wszyscy posłowie komisji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji