Artykuły

Warszawa. Muzyczna premiera we Współczesnym

Pomysł na ten spektakl narodził się już dwa lata temu. Scenariusz oparty na motywach twórczości Marka Nowakowskiego napisał Krzysztof Zaleski, znakomity aktor, scenarzysta i reżyser, zmarły w październiku tego roku na skutek choroby nowotworowej.

"To idzie młodość..." jest przedstawieniem muzycznym (ale nie musicalem!) opowiadającym o festiwalu młodzieży z 1955 roku. Zorganizowany wówczas w Warszawie Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów pod hasłami przyjaźni i pokoju wymknął się spod kontroli władz, a tym samym zakończył definitywnie okres socrealizmu w sztuce i stał się początkiem końca epoki stalinizmu.

- Jest to spektakl muzyczny, o Światowym Festiwalu Młodzieży w 1955 roku w Warszawie, w którym losy studenckiego koła ZMP, stają się pretekstem do opowieści o indoktrynacji, o potrzebie wolności i miłości zniewoleniu i nudzie, o początkach rozpadu stalinizmu i o straconych marzeniach - opowiada Maciej Englert, reżyser przedstawienia.

Twórcy spektaklu pokazują, w jaki sposób w latach 50. ubiegłego wieku zmieniała się relacja między młodzieżą a partią. Akcja sztuki rozpoczyna się od śmierci Józefa Stalina w roku 1953 i skupia się na wydarzeniach 1955 roku, kiedy to właśnie odbyci się Światowy Festiwal Młodzieży. Do Warszawy zjechali wówczas młodzi ludzie z innego świata, świata obcego ich polskim rówieśnikom. Całe przedstawienie kończy się na wydarzeniach poznańskich z 1956 roku. Dla scenarzysty Krzysztofa Zaleskiego festiwal to nie tylko pretekst do powrotu do czasów indoktrynacji oraz ideologiżówania wszelkich dziedzin życia młodych ludzi, ale również przypomnienie pieśni masowych, przebojów i światowych standardów muzycznych z tamtego okresu. W sumie przygotowanych zostało trzydzieści kompozycji, obok piosenek polskich podczas przedstawienia zabrzmią także utwory z repertuaru m.in. Elli Fitzgerald czy Edith Piaf. Wśród polskich piosenek z tamtego okresu w przedstawieniu "To idzie młodość..." wykorzystano m.in.: "Piosenkę o planie 6-letnim", "Zbudujemy nową Polskę", "Naprzód młodzieży świata", "Kuba, wyspa jak wulkan gorąca" czy "Brzydula i rudzielec".

W obsadzie przedstawienia znalazło się aż 26 osób, w tym m.in.: Stanisława Celińska, Joanna Jeżewska, Agnieszka Judycka, Katarzyna Dąbrowska, Jacek Bursztynowicz, Damian Damięcki, Przemysław Kaczyński, Jan Pęczek, Sebastian Skoczeń, Maciej Zakościelny, Piotr Garlicki, Sebastian Świerszcz, Piotr Bajor i Maciej Marczewski.

"To idzie młodość...", Teatr Współczesny, reż: Maciej Englert; premiera 29 listopada

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji