Artykuły

Kraków. Nieznane prace Jaremianki w galerii Krzysztofory

W tym roku minęło 100 lat od urodzin i 50 lat od śmierci Marii Jaremianki, wybitnej postaci polskiej awangardy lat międzywojennych i powojennych.

W Krzysztoforach - legendarnej galerii Grupy Krakowskiej - otwarto wczoraj pokaz gwaszy, akwareli, rysunków i szkiców Marii Jaremianki z lat 1933-1948. Prace te, udostępnione przez syna artystki, Aleksandra Filipowicza, nie były dotąd wystawiane ani reprodukowane. Niestety, oglądać je możemy bardzo krótko: jeszcze tylko dziś.

Wczorajszy wieczór otwierający pokaz był pełen wspomnień o Jaremiance. Wspominał artystkę jej syn, w prywatnych rozmowach mówili o niej młodsi koledzy z Grupy Krakowskiej, której była współzałożycielką.

Pokaz trwa krótko. Daleko dłuższe życie będzie miała publikacja "Zielone lata. Maria Jarema 1908-1948", wydana przez Cricotekę. Książka zwierająca wspomnienia o Jaremiance, o działającym w latach 1933-1939 Teatrze Artystów Cricot, o czasie awangardy, miała wczoraj w Krzysztoforach swoją pierwszą promocję.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że nieco wcześniej staraniem Muzeum Narodowego w Krakowie został wydany album poświęcony Jaremiance.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji