Artykuły

Warszawa. Comédie-Française w Narodowym

Jeden z najstarszych i najsłynniejszych teatrów na świecie, francuski teatr narodowy Comédie-Française , wystąpi w środę i czwartek na scenie Teatru Narodowego w Warszawie.

W ciągu każdego z dwóch wieczorów widzowie obejrzą dwie jednoaktówki: "La festa" (Święto) Spiro Scimone'a w inscenizacji Galina Stoeva z Bułgarii oraz "Les precieuses ridicules" (Pocieszne wykwintnisie) Moliera, które wyreżyserował angielski artysta Dan Jemmet.

Utwór "Święto" opowiada o dniu 30. rocznicy ślubu pary, której wspólne życie sprowadza się do uszczypliwości i nieustannych wymówek. Jest z nimi dorosły syn, który - wykorzystując bezgraniczne uwielbienie matki - rywalizuje z ojcem.

- "Festa" jest trochę jak otwarta rana, która nas rozśmiesza - powiedział reżyser Galin Stoev. - Wierzę w teatr, który usiłuje nas leczyć, pogodzić nas z samymi sobą, zamiast nas dzielić.

Aktor Gerard Giroudon, który w "Święcie" gra rolę ojca, powiedział, że w tej sztuce najistotniejsze jest przekazanie widzom emocji. - Dla mnie ważne jest to, żeby zagrać na tyle dobrze, aby być zrozumiałym nawet dla tego widza, który nie zna języka francuskiego - powiedział aktor.

W drugiej sztuce, "Pocieszne wykwintnisie", przedstawione są młode dziewczęta z prowincji, którym schlebia wszystko to, co jest wykwintne. Gdy odrzucają zaloty dwóch, w ich przekonaniu niewystarczająco modnych, paniczów z Paryża, sprowadzają na siebie ich zemstę.

Sztukę "Pocieszne wykwintnisie" - według reżysera sztuki Dana Jemmetada - da się zinterpretować jako krytykę tzw. wykwintności. - Wszystkie te ubrania, akcesoria, te modne przedmioty, kupowane jak popadnie, są w zasadzie pozorem, udawaniem i coraz bardziej maskują brak kultury - tłumaczył reżyser.

W sztuce "Pocieszne wykwintnisie" widzowie będą mieli również okazję zobaczyć polskiego aktora i reżysera Andrzeja Seweryna (na zdjęciu), który zagra tam rolę odrzuconego przez dziewczęta markiza. Seweryn jest jednym z niewielu cudzoziemców, którzy od lat na stałe pracują w Komedii Francuskiej. - Czuję się jednym ze spadkobierców trwającego już kilkaset lat dzieła Komedii Francuskiej i to mnie zobowiązuje - powiedział Seweryn. - W pracy dla Komedii Francuskiej najbardziej satysfakcjonuje mnie to, że nigdy jeszcze nie pracowałem nad złym tekstem.

Występy Comédie-Française w Polsce odbywają się w ramach Europejskiego Sezonu Kulturalnego z okazji prezydencji Francji w Unii Europejskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji