Artykuły

Sarmaci z Lublina najadą na Gdańsk

Krzysztof Babicki zna się Pawłem Huelle jeszcze z czasów studiów w Gdańsku. To nie pierwsza współpraca gdańskiego pisarza z Teatrem Osterwy w Lublinie. Siedem lat temu Babicki wyreżyserował sztukę Pawła Huelle "Kąpielisko Ostrów". Jak narodziła się "Sarmacja"? - przed spektaklem Teatru im. Osterwy z Lublina w Gdańsku pisze Grażyna Antoniewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Piękna wdowa romansuje z Xawerym, który służy obcym mocarstwom. W trakcie ich namiętnych igraszek miłosnych gubią się listy o wielkiej wadze politycznej. Dziad Lirnik oraz Magister dowcipnie komentują rozgrywające się wydarzenia, popełniając przy tym krocie przestępstw.

Sejm jest zdemoralizowany i skorumpowany, a posłowie na różne niecne sposoby szantażują konkurencję polityczną. Król plącze się wśród kochanek i długów, nie wiadomo, co gorsze.

Oligarchowie zagarniają mienie publiczne. Gdzie się tak dzieje? Na scenie. Ten dziwny świat, pełen największych ludzkich i zbiorowych przywar to "Sarmacja" - sztuka Pawła Huellego, którą wyreżyserował dyrektor teatru imienia Juliusza Osterwy w Lublinie, gdańszczanin Krzysztof Babicki. Prapremiera na scenie lubelskiego teatru odbyła się 2 kwietniu 2008.

- Paweł Huelle ma duże poczucie humoru scenicznego, toteż praca nad tekstem sprawiła mi wiele radości - mówi reżyser. - A do tego poznał dobrze zespół teatru, tak że nawet kilka ról napisał dla określonych aktorów. Księcia Radziwiłła Panie Kochanku gra Włodzimierz Wiszniewski, wyglądający jak Zagłoba, i Paweł właśnie dla niego stworzył tę rolę. To niespotykane, że nagle autor zagłębia się tak bardzo w historię Polski i pisze zadziwiająco współczesną sztukę, która łapie za gardło i boli.

"Sarmacja" nieoczekiwanie stała się rozmową o Polsce. Rozmową nie z wtorku na sobotę o naszym kraju, jakie zwykle się prowadzi podczas kolejnych zawirowań politycznych, tylko o jakimś trwaniu. Ten kraj bowiem trwa, a my bez znajomości historii jesteśmy barbarzyńcami.

Krzysztof Babicki zna się Pawłem Huelle jeszcze z czasów studiów w Gdańsku. To nie pierwsza współpraca gdańskiego pisarza z Teatrem Osterwy w Lublinie. Siedem lat temu Babicki wyreżyserował sztukę Pawła Huelle "Kąpielisko Ostrów" (graną przez kilka sezonów przy pełnej widowni). Jak narodziła się "Sarmacja"?

- Kiedy pracowałem nad "Kąpieliskiem Ostrów", wędrowaliśmy często z Pawłem po Lublinie, rozmawiając o tym, że warto poszukać naszych korzeni - opowiada Krzysztof Babicki. - Zastanowić się, co w nas pozostało z tamtej Rzeczypospolitej szlacheckiej. Minęło parę lat i Paweł napisał sztukę. Sztukę współczesną, choć nie dzieje się w naszych czasach. Ale są te same mechanizmy, te same wady.

Sztuka jest prześmiewcze i gorzka. Jestw niej też wątek sensacyjny. Akcja zaczyna się od zgubionych listów do ambasadora rosyjskiego i pruskiego. Okazuje się że i wtedy kwitł handel dokumentami.

- Dzisiaj nazywamy to teczkami - to handel stary jak Rzeczpospolita - dodaje Babicki. - Można się było na nim wzbogacić, a oponenci polityczni, którzy spotykają się na sejmiku koronnym, zbierają listy, papiery na siebie wzajemnie nie po to, żeby Rzeczpospolita rosła w siłę, ale po to, żeby własna grupa polityczna miała przewagę nad przeciwnikami...

Paweł Huelle spojrzał na naszą historie z dystansem i nutą ironii ale to też sztuka, która ma wiele elementów komediowych.

- Jest scena, gdy woźni sejmowi po wizycie w domu publicznym, jako prawdziwi Polacy i katolicy postanawiają pokutować za swe grzechy, których doświadczyli w tym zamtuzie. To sarmacka rubaszność zaprawiona goryczą - dodaje Krzysztof Babicki.

Muzykę skomponował również "nasz człowiek" Marek Kuczyński (autor "Mszy kaszubskiej"). "Sarmację" lubelskiego Teatru im. Osterwy obejrzymy w piątek i sobotę na gościnnych występach w Gdańsku. Teatr przyjeżdża na zaproszenie marszałka województwa Jana Kozłowskiego.

Duża Scena teatru Wybrzeże - piętek godz. 19, sobota, godz. 17 i 20. Bilety 20 i 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji