Artykuły

Warszawa. Po raz 10. rozdano Feliksy Warszawskie

Adam Hanuszkiewicz, Andrzej Łapicki, Barbara Krafftówna (na zdjęciu), Dominika Kluźniak, Piotr Cieplak i Marcin Hycnar otrzymali w poniedziałek nagrody teatralne Feliksy Warszawskie za sezon 2007/2008.

Jubileuszowa gala rozdania nagród odbyła się - tradycyjnie - w warszawskim Hotelu Bristol.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/1999. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku.

Przewodnicząca tegorocznej edycji nagród Sławomira Łozińska, reprezentująca Związek Artystów Scen Polskich przypomniała, że Łaski był - barwną i zaskakującą osobowością z życiorysem godnym hollywoodzkiego kina i z wielką - na szczęście dla aktorów i reżyserów - miłością do teatru.

Publiczność obejrzała kilkuminutową projekcję filmową, przypominającą osobę Feliksa Łaskiego oraz historię powołanych przez niego nagród - Feliksów. Łozińska przypomniała również, że po śmierci Łaskiego nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska.

Nagrodę za najlepszą reżyserię minionego sezonu otrzymał Piotr Cieplak za spektakl "Opowiadania dla dzieci" Isaaca Singera w Teatrze Narodowym. Reżyser podkreślił, że - poza oczywistą, prywatną satysfakcją (...) pojawiła się też dodatkowa, wynikająca z faktu, że teatr dla dzieci - tych małych, średnich i także dla tych dorosłych - został zauważony.

Andrzej Łapicki został doceniony jako odtwórca najlepszej drugoplanowej roli męskiej. Aktor wcielił się w rolę Matwieja Sjemionowicza Szabelskiego w "Iwanowie" Antoniego Czechowa w reż. Jana Englerta (Teatr Narodowy).

- Dziękuję Jankowi Englertowi, dyrektorowi Teatru Narodowego, który wyjął mnie z szafy, otrzepał z naftaliny, kopnął i wypchnął na scenę - mówił Łapicki.

Barbara Krafftówna, która otrzymała Feliksa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą - zagrała Matkę w spektaklu "Peer Gynt" Henryka Ibsena w reż. Pawła Miśkiewicza (Teatr Dramatyczny) - skomentowała wypowiedź Łapickiego: - nigdy nie weszłam do szafy, ale czeka mnie to wkrótce(...). Zapraszam na moje 80-lecie, i szafa i naftalina są blisko - żartowała aktorka.

Feliksem w kategorii pierwszoplanowa rola męska nagrodzono Marcina Hycnara, który zagrał w "Mroku" Mariusza Bielińskiego w reż. Artura Tyszkiewicza (Teatr Narodowy); nagrodę za najlepszą kreację pierwszoplanowej żeńskiej roli przyznano Dominice Kluźniak za rolę Pippi w przedstawieniu "Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren w reż. Agnieszki Glińskiej (Teatr Dramatyczny).

Feliks specjalny przyznawany przez fundatora Feliksów, czyli firmę Allianz, przyznano Adamowi Hanuszkiewiczowi. Artysta nie mógł przybyć na galę. - Był bardzo wzruszony, bo to jest nagroda środowiska - zaakcentowała żona Hanuszkiewicza, Magdalena Cwenówna, która odebrała nagrodę w jego imieniu.

Kolejny Feliks - czytelników "Życia Warszawy" - przyznano Teatrowi Scenie Prezentacje i spektaklowi "Proca" w reż. Romualda Szejda.

Patronat nad tegoroczną edycją nagród sprawowała prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W tym roku jury nagrody złożone było wyłącznie z aktorów. Oprócz Sławomiry Łozińskiej, w jego skład weszli: Krzysztof Gosztyła (Teatr Ateneum), Dariusz Jakubowski (Teatr Studio), Anna Nehrebecka (Teatr Polski), Małgorzata Niemirska (Teatr Dramatyczny), Janusz R. Nowicki (Teatr Współczesny), Beata Ścibakówna (Teatr Narodowy), Marta Walesiak (Teatr Syrena), Ewa Wencel (Teatr Kwadrat) i Joanna Żółkowska (Teatr Powszechny).

Organizatorem Feliksów był Teatr Ateneum. W sezonie 2008/09 organizatorem Feliksów będzie Teatr Powszechny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji