Artykuły

Nowy Jork. Trwa festiwal nowej polskiej dramaturgii

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, we współpracy z teatrem 59E59, jedną z najlepszych scen off-Broadway na Manhattanie, prezentuje MADE IN POLAND, festiwal nowej polskiej dramaturgii, który rozpoczął się 22 października i potrwa do 30 listopada.

Spektakle przygotowane zarówno przez amerykańskich jak i polskich artystów to pierwsza i największa prezentacja w USA polskich sztuk powstałych po 2000 r., zarówno pod względem poruszanych tematów, jak i różnorodności propozycji.

Elysabeth Kleinhans, dyrektor teatru 59E59, jest również założycielką The Elysabeth Kleinhans Theatrical Foundation wspierającej interesujące projekty teatralne z całego świata, które prezentuje amerykańskiej publiczności na 3 scenach swojego teatru. W 59E59 co roku odbywa się popularny przegląd dramaturgii brytyjskiej Brits off Broadway, w ubiegłych latach pokazano tam również m.in. sztuki francuskie w ramach festiwalu French Act oraz wystawiono teksty rumuńskie, w ramach festiwalu Kiss Me Romania. Wszystkie te festiwale zakończone były wielkim sukcesem, w przypadku niektórych teatr musiał organizować dodatkowe spektakle.

Festiwal MADE IN POLAND w teatrze 59E59 daje możliwość spojrzenia na polską dramaturgię również z amerykańskiego punktu widzenia, gdyż oprócz "Teczek" Teatru Ósmego Dnia (granych tutaj po angielsku), których premiera odbyła się w 2007 r. w Poznaniu, pokazana zostanie amerykańska premiera polskiego hitu z 2004 r. - "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, w wykonaniu nowojorskiego teatru The Play Company (reż. Jackson Gay) oraz polsko-amerykańska koprodukcja: jednoaktówki "Piaskownica" i "Pierwszy raz" Michała Walczaka w reż. Piotra Kruszczyńskiego i Marcy Arlin wystawione przez teatr Immigrants' Theatre Project, jako dwie części tego samego wieczoru.

27 października w Martin E. Regal Theatre Center, The Graduale Center CUNY, odbyło się spotkanie z aktorami Teatru Ósmego Dnia połączone z prezentacją fragmentów archiwalnych spektakli teatru na DVD, moderatorem wieczoru był prof. Carol Martin, NYU.

SPEKTAKLE W RAMACH FESTIWALU

"Teczki" (The Files) w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia z Poznania, na podstawie oryginalnych materiałów SB odnalezionych w Instytucie Pamięci Narodowej; wybór i adaptacja tekstów Ewa Wójciak oraz Katarzyna Madon-Mitzner; reż. Zespół Teatru Ósmego Dnia

KIEDY: 22 października - 9 listopada (wt. - pt. 20.30, sb. 14.30 & 20.30, nd. 19.30)

BILETY: $25 normalne, $10 studenckie przed spektaklem

"Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, w wykonaniu The Play Company (reż. Jackson Gay), tłum. Alissa Valles

KIEDY: 29 października - 30 listopada, oprócz 27 listopada, dodatkowy spektakl 23 listopada, godz. 19.30 (wt. - pt. 20.15, sb. 14.15 & 20.15, nd. 15.15)

BILETY: $35 normalne, $5 studenckie przed spektaklem

"Piaskownica" / "Pierwszy Raz" (Sandbox / The First Time) Michała Walczaka, w wykonaniu The Immigrants' Theatre Project, reż. Piotr Kruszczyński (Piaskownica), Marcy Arlin (Pierwszy Raz); tłum. Benjamin Paloff

KIEDY: 13 - 30 listopada, oprócz 27 listopada (wt. - pt. 20.30, sb. 14.30 w nd. 30 listopada tylko o 15.30)

BILETY: $20 normalne, $10 studenckie przed spektaklem

INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ, otwarty w Nowym Jorku w 2000 r., jest placówką dyplomacji kulturalnej Rzeczypospolitej Polskiej, jednym z sieci 19 instytutów. Jego misją jest ożywianie i promocja więzi kulturalnych pomiędzy USA i Polską, zarówno poprzez prezentację osiągnięć kulturalnych Polski Amerykanom, jak i zapewnienie artystom i naukowcom z Polski kontaktów z najważniejszymi amerykańskimi partnerami i instytucjami.

Instytut promuje, organizuje prezentacje, i produkuje szeroką gamę wydarzeń kulturalnych we wszystkich dziedzinach kultury: teatrze, muzyce, filmie, literaturze i sztuce. Od momentu swojego powstania, ukierunkowany jest na ścisłą współpracę z instytucjami miejscowymi, a skala organizowanych projektów rozciąga się od Joe's Pub (160 miejsc) do Avery Fisher Hall (2.700 miejsc). Instytut współpracuje stale z Brooklyn Academy of Music, St. Ann's Warehouse, La MaMa E.T.C., Lincoln Center, Museum of Modern Art, PEN World Voices Festival, Poetry Society of America, Yale University, i in., umieszczając w ich programach prezentacje kultury polskiej. Wystawa współczesnej sztuki kobiet Architectures of Gender w SculptureCenter (2003), przegląd polskiej animacji w Museum of Modern Art (2003), Jesień Gombrowicza (2004), spektakle TR Warszawa w reż. Krzysztofa Warlikowskiego na festiwalu "Next Wave" w Brooklyn Academy of Music (2004, 2007), Hołdy dla Czesława Miłosza i Ryszarda Kapuścińskiego podczas festiwalu literackiego PEN World Voices (2005, 2007), wystawa na Union Square z okazji 25-lecia Solidarności (2005), czy czy Makbet w reż. G. Jarzyny na nabrzeżu Brooklynu, koncert Tomasza Stańki w MoMA i spektakl Irena's Vow z Tovah Feldshuh w roli głównej (2008) to tylko niektóre ze zorganizowanych przez nas wydarzeń, docenione przez nowojorską publiczność i prasę.

Na zdjęciu: "Teczki", Teatr Ósmego Dnia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji