Artykuły

Jelenia Góra. Spotkanie z teatrem Lupy

"Teatr Krystiana Lupy. Rysunki, obiekty, scenografie" - to tytuł wystawy przygotowanej przez jeleniogórskie BWA. Wernisaż odbędzie się 30 października, w czwartek, o godz. 14.00. Tego samego dnia o godz. 16.00 Krystian Lupa (na zdjęciu) spotka się z widzami na Scenie Studyjnej Teatru Norwida (gdzie powstawały jego jeleniogórskie spektakle).

Spotkanie z Krystianem Lupą pt. "Ujarzmiona wolność artysty" odbywa się w ramach Obserwatorium Karkonoskiego. Prowadzenie: Andrzej Więckowski. Projekt realizowany przez jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, pod patronatem miesięcznika Odra.

Projekt przygotowywany przez jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych jest próbą pokazania osobowości artysty, jego twórczych etapów, fascynacji i zainteresowań od wczesnych jeleniogórskich doświadczeń w Teatrze Norwida do najnowszych realizacji. To jakby pokazanie drogi od Witkacego do Warhola. Z konieczności poprzez wybór i rozmaite wyimki z twórczości. Na wystawie znajdą się rysunki teatralne, projekty kostiumów i scenografii - pokazane w wersji papierowej. Przestrzeń Galerii oprócz rysunków wypełnią dekoracje i elementy scenografii z "Mistrza i Małgorzaty" (jedna z Jego słynnych ścian), manekiny z "Lunatyków", Król i Królowa z "Maltego", klatka - wózek i stroje z "Immanuela Kanta". Obiekty wypożyczono z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach, Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Za oprawę muzyczną ekspozycji posłuży muzyka ze spektakli jeleniogórskich ("Nadobnisie i Koczkodany", "Matka"). Wzbogaceniem wystawy będzie: projekcja archiwalnego materiału filmowego ze spektakli jeleniogórskich, zapisy rozmów z Krystianem Lupą w Jeleniej Górze oraz zapisy prób nad "Factory 2" (użyczonych przez Narodowy Stary Teatr). Widzowie otrzymają też rzadką możliwość obejrzenia, w wersji filmowej, wybranych spektakli: "Mistrz i Małgorzata"," Kalkwerk", "Lunatycy", "Bracia Karamazow" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, "Immanuel Kant", "Prezydentki", "Kuszenie cichej Weroniki", "Hanna Wendling" z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Spektakle, będą odtwarzane w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Galerii.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog z rysunkami artysty, tekstami Joanny Wichowskiej (Teatr Jeleniogórski), Zbigniewa Szumskiego (Teatr Cinema) i samego Autora (fragmenty z tomów: "Utopia i jej mieszkańcy"," Utopia 2. Penetracje" oraz niepublikowane dotąd zapiski z dziennika). Do wystawy przygotowano plakat opracowany graficznie przez Zbigniewa Szumskiego.

Opiekę medialną nad projektem objęła TVP Wrocław. Projekt zrealizowano dzięki pomocy finansowej Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Miasta Jeleniej Góry i uprzejmości Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Jeleniogórskiego.

Ekspozycja czynna do 30 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji