Artykuły

Bielsko-Biała. Piotr Tomaszuk z wyrokiem

Pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 700 zł grzywny - to kara za poświadczenie nieprawdy w dokumentach, na jaką wczoraj [15 listopada] sąd skazał twórcę Teatru Wierszalin Piotra Tomaszuka [na zdjęciu].

Tomaszuk popełnił przestępstwo podczas swojej pracy w Bielsku-Białej, gdzie był dyrektorem Teatru Lalek Banialuka. Prokuratura zarzuciła mu, że od stycznia 2001 r. do sierpnia 2003 r. podpisywał umowy o pracę ze wsteczną datą. Nieprawidłowości wykryła kontrola prezydenta Bielska-Białej, który w trybie natychmiastowym zwolnił dyrektora teatru. Sfałszowane umowy zostały później wykorzystane w sądzie pracy, gdzie aktorzy domagali się odpraw po swoim zwolnieniu. Była w nich klauzula o konieczności zachowania okresu półrocznego wypowiedzenia. Na tych dokumentach widnieje pieczątka, która w dacie ich wystawienia jeszcze nie istniała.

Tomaszuk tłumaczył się przed sądem, że chciał w ten sposób polepszyć współpracownikom warunki pracy. Wszystko dlatego, że aktorzy podejmujący z nim pracę w Banialuce musieli przeprowadzić się z Supraśla (siedziba Teatru Wierszalin) do Bielska-Białej. Tomaszuk chciał im dać w ten sposób gwarancję na wypadek zwolnienia z pracy. Wyrok nie jest prawomocny.

Piotr Tomaszuk jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody ZASP im. Leona Schillera oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego. Jest twórcą popularnego Teatru Wierszalin, z którym trzykrotnie uhonorowany został prestiżową nagrodą Fringe First na festiwalu w Edynburgu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji