Artykuły

Werdykt był jednogłośny

- Sama idea prapremier jest świetna, ale ważne jest też podkreślenie tego, o czym się teraz mówi w teatrze. W tym roku mieliśmy trzy obszary tematyczne: pamięć, mit i współczesne źródła inspiracji takie jak np. blogi - mówi PAP dyrektor Teatru Polskiego Paweł Łysak po zakończeniu VII Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2008.

Spektakl "Ifigenia. Nowa tragedia" (na zdjęciu) w reżyserii Michała Zadary krakowskiego Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej zdobyła Grand Prix zakończonego w niedzielę 7. Festiwalu Prapremier Teatralnych w Bydgoszczy.

- Werdykt jury był jednogłośny. Festiwal pokazał rzeczy śmiałe, bo też porwanie się na realizację prapremiery jest najodważniejszą decyzją każdego dyrektora artystycznego - pokreślił Krzysztof Mieszkowski z jury festiwalu.

Realizatorzy zwycięskiego spektaklu otrzymali w nagrodę 10 tys. zł. Jury wyróżniło także, nagrodą w wysokości 6,5 tys. zł, przygotowane przez gospodarzy przedstawienie "Witaj/Żegnaj" Suzan Lori-Parks w reżyserii Jana Klaty.

Trzy równorzędne nagrody aktorskie przyznano: Beacie Bandurskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Annie Radwan i Adamowi Nawojczykowi z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wyróżnienie Polskiego Radia otrzymał Sławomir Maciejewski z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

W festiwalowym konkursie pokazano czternaście prapremier przygotowanych w ubiegłym sezonie przez: Teatr Jeleniogórski, Teatr Studio i Teatr Montownia z Warszawy, Stary Teatr i Teatr Łaźnia z Krakowa, Teatr im. J. Kochanowskiego z Opola, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr im. W. Horzycy z Torunia i Scenę Prapremier In Vitro z Lublina. Gospodarze zaprezentowali dwa ubiegłoroczne spektakle.

- Sama idea prapremier jest świetna, ale ważne jest też podkreślenie tego, o czym się teraz mówi w teatrze. W tym roku mieliśmy trzy obszary tematyczne: pamięć, mit i współczesne źródła inspiracji takie jak np. blogi - przypomniał Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego.

Jury festiwalu tworzyli w tym roku: Krzysztof Mieszkowski (dyrektor Teatru Polskiego z Wrocławia), Jan Buchwald (dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie) oraz dramatopisarka i krytyk Anna Schiller.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji