Artykuły

Wrocław. Wojcieszek bohaterem "Notatnika Teatralnego"

Życie jest ciekawe, sztuka nie - mówi Przemysław Wojcieszek w najnowszym numerze "Notatnika Teatralnego" poświęconego twórczości artysty.

Jeden z najbardziej wyrazistych twórców ostatnich lat, opowiadacz prostych historii z happy endem, obrońca społecznych odrzutków, niełatwy współpracownik i artysta niezależny od środowiska - taki obraz Przemysława Wojcieszka wyłania się po lekturze ostatniego wydania kwartalnika.

Rozmowy to najciekawsza część ostatniego "Notatnika ". Pełne anegdot, wspomnień wspólnej pracy, nie przesłodzone, choć często przepełnione podziwem dla entuzjazmu i energii młodego Wojcieszka ("Gniewko, syn rybyka" - rozmowa Łukasza Maciejewskiego z aktorem Przemysławem Bluszczem), szacunkiem dla prostoty i przystępności jego spektakli ("Teatr dla każdego" - rozmowa Anny Matusiak z Anną Ilczuk i Mirosławem Haniszewskim). Najbardziej wciągające wywiady to rozmowy z autorką zdjęć do filmów Wojcieszka, Jolantą Dylewską ("Ciąg dalszy" Łukasz Maciejewski) i scenografką Małgorzatą Bulandą ("Zakazane miejsca" Agata Skwarczyńska). Oba teksty poświęcone są właściwie ich własnemu myśleniu o sztuce, a równocześnie mówią wiele o bohaterze numeru.

On sam w rozmowie z Pawłem Sztarbowskim wyznaje: "Życie jest ciekawe, sztuka nie. Teatr ma obowiązek czerpać z życia i mu się przyglądać." Można to uznać za esencję jego pomysłu na teatr: bliski przeciętnemu widzowi, lokalny i uniwersalny jednocześnie.

O drodze artystycznej: zarówno filmowej, jak i teatralnej Wojcieszka przeczytamy zarówno w kronice spisanej przez Jarosława Minałtę, refleksyjnej opowieści Romana Pawłowskiego ("Rebeliant i moralista") czy w analitycznej "Trylogii młodości" Piotra Kletowskiego.

W najnowszym "Notatniku Teatralnym" przeczytamy także zrealizowany na deskach warszawskiego Teatru Polonia dramat "Miłość ci wszystko wybaczy".

Całość, choć w znacznej części poświęcona Wojcieszkowi, nie nudzi, bo numer nie jest pozbawiony akcentów wydarzeń teatralnych ostatnich miesięcy, a także niezwiązanych z tematem przewodnim analiz. Znajdziemy tu relację Marzeny Sadochy z majowego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu, wspomnienie zmarłego w marcu Gustawa Holoubka czy "Teatr przestrzeni" Magdaleny Gołaczyńskiej mówiący o nieteatralnych przestrzeniach, w których realizowane są spektakle na Dolnym Śląsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji