Artykuły

Książ. Warsztaty aktorskie na Festiwalu Ensemble

Już w najbliższą środę na Zamku w Książu rozpoczyna się jubileuszowa, piąta edycja Festiwalu "Ensemble". Najwybitniejsze indywidualności polskiego teatru oraz wirtuozowie muzyki kameralnej przez dziesięć dni będą pracować ze studentami, by następnie efekty wspólnych warsztatów zaprezentować publiczności.

22 sierpnia w komnatach zamkowych będzie można obejrzeć przedstawienia przygotowane przez Wojciecha Malajkata i Beatę Fudalej, natomiast 23 sierpnia Festiwal uświetni występ z udziałem wybitnego skrzypka, członka szwajcarskiego Stradivari Quartett, Bartłomieja Nizioła, który odbędzie się w Szkole Muzycznej w Wałbrzychu.

Formuła Festiwalu "Ensemble" jest niespotykana w Europie i cieszy się wielkim powodzeniem wśród uczestników i publiczności z całego świata. Do udziału zapraszani są wybitni artyści - profesorowie. Swój udział w Kursach Interpretacji, będących nierozłączną częścią Festiwalu, zgłaszają studenci uczelni muzycznych z całego świata. Wielką innowacją jest to, iż profesorowie, oprócz indywidualnych konsultacji, zasiadają w zespołach razem ze studentami. Daje to młodym muzykom niepowtarzalną szansę grania wraz z wielkimi artystami, wspólnej pracy nad utworem, a przede wszystkim dyskusji nad jego interpretacją. Jest to także okazja do rozwijania talentów, wymiany doświadczeń, kontaktów, umiejętności współpracy, a także poznawania innych kultur.

Od tegorocznej edycji formuła Festiwalu zostaje poszerzona pokrewną dziedzinę, którą jest teatr. Organizatorzy planują przełożenie idei zastosowanej w części muzycznej Festiwalu na działalność aktorską. W efekcie zaproszono wybitne postaci polskiego teatru i kina do pracy scenicznej ze studentami: Wojciecha Malajkata, Beatę Fudalej i Zbigniewa Zamachowskiego (gościnnie), którzy z wielkim entuzjazmem podeszli to tego wyjątkowego w Polsce pomysłu.

- Naszą ideą jest to, by festiwal odzwierciedlał ducha zawartego w słowie ensemble (fr. "razem") - mówi Katarzyna Markowicz, dyrektor Festiwalu i prezes Fundacji "Ensemble" - Teatr to również dziedzina swymi korzeniami wpisująca się w zakres sztuk kameralnych - sam bowiem pierwotny termin kammerspiele odnosił się właśnie do małych form teatralnych, później dopiero, poprzez porównanie, został przeniesiony na muzykę.

- Mamy również nadzieję, - dodaje Katarzyna Markowicz - że dwa istniejące w ramach Festiwalu "Ensemble" kursy - muzyczny i teatralny - będą wzajemnie łączyć się i przeplatać, a studenci i profesorowie będą inspirować się nawzajem oraz czerpać ze swoich umiejętności i doświadczeń. Aktorzy będą bowiem mogli wykorzystać przygotowywane przez młodych muzyków utwory jako ilustrację dramatów, natomiast powstałe w wyniku pracy nad sztuką krótkie etiudy, będą mogły urozmaicać przebieg koncertów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji