Artykuły

Warszawa. Erwin Axer Honorowym Obywatelem

Dwóch powstańców, reżyser teatralny i biskup poeta zostaną wyróżnieni jutro przez Radę Warszawy tytułem Honorowego Obywatela Stolicy.

Te najwyższe tytuły stołeczny samorząd jak co roku nada na uroczystej sesji w Zaniku Królewskim z okazji Święta Warszawy. Uchwałę radni podjęli już w czerwcu.

Honorowymi Obywatelami zostaną więc w czwartek dwaj żołnierze AK, generałowie: Zbigniew Ścibor-Rylski i Stefan Starba-Bałuk. Pierwszy z nich walczył w 1944 roku zgrupowaniu "Radosław" m.in. na Woli, Muranowie, Starym Mieście i Czerniakowie. Dziś jest szefem Związku Powstańców Warszawskich.

Drugi był żołnierzem jednostki specjalnej (pierwowzoru GROM) cichociemni. On zainicjował budowę pomnika AK przed Sejmem, jest autorem albumów dokumentujących żołnierzy (m.in. "Miasto Nieujarzmione", "Byłem Cichociemnym").

Kolejni Honorowi to Erwin Axer [na zdjęciu] - reżyser teatralny, wieloletni dyrektor Teatru Współczesnego i ksiądz biskup Józef Zawitkowski - poeta i kompozytor, twórca m.in. hymnu Kongresu Eucharystycznego z 1987 r. - "Panie dobry jak chleb".

Tytuły przyznawane są od 1918 r. Stolica razem z czterema nowo wyróżnionymi będzie miała 49 Honorowych Obywateli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji