Artykuły

Patriota kochający miłością surową

Na placu Krasińskich w Warszawie w przeddzień 10. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta odbyło się widowisko multimedialne zatytułowane "Herbert: rekonstrukcja poety". Wśród przybyłych na nie gości znalazła się Katarzyna Herbert, żona poety - pisze Joanna Kozłowska w Naszym Dzienniku.

Na placu Krasińskich w Warszawie zgromadziły się w niedzielę późnym wieczorem tłumy warszawiaków, aby ujrzeć widowisko plenerowe "Herbert: rekonstrukcja poety". Sceną tego widowiska była oświetlona na niebiesko fasada Pałacu Krasińskich, siedziby Biblioteki Narodowej, w której od kilku miesięcy odbywają się Spotkania Herbertowskie. - Odważny, niezależny wyrażał w swojej poezji umiłowanie wolności. Patriota kochający miłością surową, wymagającą, niewyidealizowaną. Pojmował patriotyzm nie tyle jako wielkie gesty, ile jako odpowiedzialność, pracę - mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Przypomniał, że w ubiegłym roku Sejm uchwalił rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. - To tutaj od dwóch lat znajduje się archiwum Zbigniewa Herberta, obok utworów Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Norwida - dodał.

W pierwszej części widowiska nastąpiło przedstawienie wierszy z tomu "Pan Cogito" pt. "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz" w interpretacji Ewy Dałkowskiej, której towarzyszyła na telebimach projekcja zdjęć Chrisa Niedenthala ukazujących rzeczywistość PRL. W dalszej części widzowie ujrzeli archiwalny wywiad przeprowadzony ze Zbigniewem Herbertem w 1972 roku. Widzowie żywo reagowali na wypełnione ironią wypowiedzi poety. Materiał ten ukazywał Herberta jako osobę naturalną, skromną, z dystansem i głębią postrzegającą rzeczywistość. Na podstawie dramatu Herberta z 1958 roku pt. "Rekonstrukcja poety" przedstawiającego program poetycki twórcy ukazane zostało widowisko multimedialne, które wyreżyserował Marcin Liber.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji