Artykuły

Kraków. Lupa i jego uczeń laureatami Ars Quaerendi

Nazwiska ośmiu laureatów i cztery projekty nagrodzone w konkursie Ars Quaerendi ogłoszono dziś w Krakowie. Łączna pula nagród, ustanowionych przez województwo małopolskie za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, to 140 tys. zł. Wsród laureatów i edycji konkursu jest Krystian Lupa i jego uczeń.

Nagrody przyznawane będą corocznie w kategoriach "mistrz" i "uczeń" oraz wspólnie realizowanemu przez nich projektowi w dziedzinach: twórczość artystyczna i użytkowa, upowszechnianie kultury oraz architektura i urbanistyka.

- Dla uczelni artystycznej nagroda jest niesamowitym bodźcem z dwóch powodów. Po pierwsze, bo młodzi ludzie mogą wejść w zawodowe życie z jakimś kapitałem. Po drugie, bardzo to podkreśla autorytet pedagogów. Dziś w epoce kryzysu autorytetu, to dla każdej uczelni jest niesłychanie ważne, że studenci potem się garną, chcą być w tej, a nie innej klasie - powiedział przewodniczący jury nagrody, prof. krakowskiej PWST Jerzy Stuhr.

Cztery projekty zostały nagrodzone kwotą 25 tys. zł każdy. Ponadto w kategorii "mistrz" przyznano po 6 tys. zł dla każdego laureata i po 4 tys. zł w kategorii "uczeń". Fundatorem nagród jest zarząd województwa małopolskiego.

Pierwsza z czterech nagrodzonych par mistrz-uczeń to wykładowca krakowskiej ASP Marta Lempart-Geratowska i asystentka z tej uczelni Anna Sękowska. Dzięki Lempart-Geratowskiej w 2002 r. w Krakowie powstała pierwsza na świecie, działająca do dziś pod jej kierownictwem, Pracownia Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Sztalugowych. Nagrodzony projekt tej pary to "Stanowisko do przenoszenia i rozwarstwiania malowideł sztalugowych". Pieniądze z nagrody umożliwią im sfinansowanie budowy trzech prototypowych urządzeń i zakup kilku innych.

Para mistrz prof. Krystian Lupa - uczeń Szymon Kaczmarek otrzymała nagrody indywidualne oraz wspólną za projekt Adaptacja teatralna "Kuszenia cichej Weroniki" Roberta Musila. Krakowski reżyser wraz ze studentem III roku reżyserii w krakowskiej PWST przygotowują ten spektakl we współpracy z Teatrem Nowym w Krakowie.

Duet prof. Andrzej Pikul - Marian Sobula otrzymał nagrody za projekt stworzenia pierwszego w Krakowie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Fortepianowej. Prof. Pikul jest wykładowcą krakowskiej Akademii Muzycznej, a Sobula - absolwentem tej uczelni, uznawanym za jednego z najbardziej obiecujących pianistów młodej generacji.

Prof. UJ Emil Orzechowski i jego uczeń Łukasz Gaweł zostali nagrodzeni za stworzenie pierwszego w Europie Wschodniej międzynarodowego periodyku "Zarządzanie w kulturze".

Łacińska nazwa nagrody Ars Quaerendi - sztuka poszukiwania - oznacza - jak tłumaczą organizatorzy - sztukę poszukiwania wartości, talentów oraz kontynuatorów w sztuce i kulturze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji