Artykuły

Warszawa. Rocznica śmierci Herberta

Dziś mija 10. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta [na zdjęciu], jednego z najwybitniejszych polskich poetów ubiegłego wieku, dramatopisarza i eseisty.

Rok 2008, uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jest Rokiem Zbigniewa Herberta. Posłowie uznali, że w taki sposób należy oddać hołd artyście, który "twórczo nawiązując do wielkiej tradycji europejskiej kultury, wzbogacił ją i wzmocnił".

Nazywany "kronikarzem XX wieku", Herbert w swojej twórczości odwoływał się do mitologii, historii starożytnej i wzorców klasycznych. Autor "Barbarzyńcy w ogrodzie" przenosił symbole historyczne do świata współczesnego i przedstawiał ich nową interpretację.

Do najważniejszych jego utworów, znanych i cenionych także poza granicami naszego kraju, należą: "Raport z oblężonego miasta", "Pan Cogito", "Studium przedmiotu" oraz "Jaskinia filozofów". Ostatni tom poezji Herberta ukazał się wiosną 1998 roku, pod tytułem "Epilog burzy".

Wybór wierszy Zbigniewa Herberta, jako jedynego z polskich poetów, znalazł się w prestiżowym zbiorze "An Introduction to 50 Modern European Poets", obok utworów takich twórców, jak Charles Baudelaire czy Josif Brodski.

Poeta zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji