Artykuły

Warszawa. Noc z Herbertem

Zbigniew Herbert [na zdjęciu] mieszkał nieopodal parku przy Morskim Oku, ale cała Warszawa była jego miastem. Zatem w 10. rocznicę śmierci poety warto przenieść się nieco dalej od jego domu, by nad Dolinką Służewiecką przeżyć niezwykłą, artystyczną noc.

Wielogodzinny maraton rozpocznie o godz. 20 Krzysztof Kolberger wraz z gitarzystą Januszem Stroblem. Ich poetycko-muzyczny koncert będzie spotkaniem z poezją Herberta w mistrzowskiej interpretacji. Krzysztof Kolberger jest bowiem aktorem szczególnie wrażliwym na słowo, potrafi ukazać bogactwo niuansów każdego Herbertowskiego wiersza.

O godz. 21 słowo ustąpi miejsca tańcowi. Działająca od niedawna Fundacja Centrum Tańca Współczesnego przygotowała spektakl złożony z trzech baletów inspirowanych poezją Herberta. Twórcami tej premiery są jedni z naszych najzdolniejszych młodych choreografów, m.in. Jacek Przybyłowicz i Jacek Tyski. Spektakl będzie powtórzony o godz. 23.

O godz. 21.30 wyruszymy w filmową podróż do Grecji. Była ona niezwykle ważna dla poety, który natchnienia szukał w kulturze antycznej, ale i w niepowtarzalnym, współczesnym klimacie tego kraju. Podczas "Nocy z Herbertem" będzie można zresztą poznać różne smaki Grecji, także za sprawą tawerny "Santorini".

O północy rozpocznie się muzyczna część tej poetyckiej nocy, ale zaplanowano także kolejny przystanek filmowy (od godz. 2 w nocy) oraz prezentację jednego z minidramatów Zbigniewa Herberta "Drugi pokój". Reżyserem spektaklu jest Tomasz Zadróżny (godz. 0.30).

Poezja Herberta inspiruje wielu kompozytorów. "Późnojesienny wiersz Pana Cogito" ozdobił muzyką Jan Kanty Pawluśkiewicz, a "Kłopoty małego stwórcy" Stanisław Radwan. Te utwory znalazły się w programie koncertu "Czas ciemnej gwiazdy", na który zaprasza Muzeum Literatury. Wystąpią Aleksander Trąbczyński i Michał Kulenty.

Noc z Herbertem, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15, wstęp wolny, niedziela (27.07), od godz. 20, Czas ciemnej gwiazdy, Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, wstęp wolny, niedziela (27.07), godz. 16

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji