Artykuły

Rzeszów. Powstanie pomnik poświęcony Józefowi Szajnie

Jeszcze w bieżącym roku w Rzeszowie powstanie pomnik poświęcony profesorowi Józefowi Szajnie [na zdjęciu]. W ten szczególny sposób stolica Podkarpacia chce uczcić pamięć swojego niedawno zmarłego wybitnego rodaka.

Prawdopodobnie już we wrześniu na wzgórzu przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie zostanie usytuowany dwudziestometrowy pomnik - rzeźba według projektu samego prof. Szajny pt. "Drabina do nieba". Tym samym zostanie spełnione marzenie zmarłego przed miesiącem twórcy, który pragnął, by jedna z "drabin" stanęła w jego rodzinnym mieście. Pierwszą swoją "Drabinę do nieba" prof. Szajna usytuował w Ogrodzie Saskim przed Zachętą w Warszawie. Motyw drabiny powracał też w jego spektaklach, m.in. w "Majakowskim" i "Dantem". Obok pomnika Przejścia będzie to kolejna rzeźba Józefa Szajny w Rzeszowie.

Profesor Szajna, jeden z największych twórców teatru, autor m.in. "Fausta", "Repliki", "Dantego" czy "Cervantesa", zmarł 24 czerwca br. Był laureatem wielu nagród międzynarodowych przeglądów plastycznych i teatralnych. Odnosił sukcesy w kraju, ale także w Meksyku, na Słowacji, Ukrainie czy w Rumunii. Chętnie powracał do rodzinnego Rzeszowa. W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej od kilkunastu lat czynna jest "Szajna Galeria" - jedyna na świecie stała ekspozycja prac plastycznych tego autora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji