Artykuły

Spektakle w plenerze mają swój urok

To są zupełnie inne spektakle. Rozgwieżdżone niebo, cykające świerszcze. Sceneria zamków powoduje, że Szekspir jest bardziej podobny do Szekspira. Wyjście z budynku w plener bardziej przemawia do widza i samego aktora - mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, o spektaklach prezentowanych podczas Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem... na Wodzie.

Dzisiaj [14.07] rozpoczynają się III Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie, których organizatorem jest Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Spektakl otwierający III Spotkania odbędzie się w Ostródzie na Dziedzińcu Zamkowym o godz. 20. W czasie wakacji aktorzy elbląskiego teatru zaprezentują cztery tytuły: "Kolacja dla głupca", "A-na-wa-s spłyną obłoki" [na zdjęciu], "Cafe Sax", "Policja". W sumie podczas spotkań aktorzy zaprezentują 16 spektakli z repertuaru prezentowanego na deskach elbląskiego teatru.

Czy Spotkania to zapowiedź stałego wydarzenia teatralnego wakacji?

- To już trzecia edycja i coraz większe zainteresowanie widzów krajowych i zagranicznych. Spotkania z Teatrem na Wodzie są wpisane do kalendarza imprez wojewódzkich i będziemy grać dopóki widz będzie przychodził.

Jak ocenia Pan pierwsze i drugie Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie?

- Podczas pierwszej edycji zagraliśmy 7 spektakli "Pod niebem Paryża w Cafe Sax". Już wtedy pomysł okazał się wielkim wydarzeniem. Przedstawiliśmy kulturę rodzimą. Była to również forma uatrakcyjnienia wypoczynku mieszkańcom i turystom w naszym regio- nie. Warmia i Mazury to jeziora i w podobnej scenerii prezentowaliśmy spektakle. Od samego początku występy poprzedzamy pokazami ratownictwa wodnego w wykonaniu Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Elbląskiego WOPR-u.

Podczas II Spotkań zagraliśmy 17 spektakli: "Każdemu wolno Kochać", "Sceny miłosne dla dorosłych", "Sen nocy letniej", "Kolacja dla głupca". Ponad 10 tysięcy osób obejrzało widowiska, a jeszcze więcej próby. Byli tacy widzowie, którzy podążali za statkiem widowiskowym po warmińsko-mazurskich miejscowościach i oglądali spektakle kilkakrotnie. Wstęp na Spotkania jest bezpłatny.

Co było największym sukcesem II Spotkań z Teatrem na Wodzie?

- "Sen nocy letniej". Duże przedsięwzięcie i duże zaplecze techniczne. Wielkie widowisko pod gołym niebem.

Jaki wpływ na spektakle ma gra w plenerze?

- Są to zupełnie inne spektakle. Rozgwieżdżone niebo, cykające świerszcze. Sceneria zamków powoduje, że Szekspir jest bardziej podobny do Szekspira. Wyjście z budynku w plener bardziej przemawia do widza i samego aktora.

Nie wszystkie kostiumy i rekwizyty są wykorzystywane lub nie da się ich wykorzystać poza deskami teatru. Odbywają się też próby przygotowawcze w nowej scenerii. Rodzi się też inna energia pomiędzy aktorem i widzem, a odbiór widza przekłada się na grę aktora.

Jakie jest zainteresowanie publiki przedstawieniami granymi w miejscach nie-teatralnych?

Widz wakacyjny szuka urozmaicenia. Ludzie są zaskoczeni, że Teatr Elbląski robi tak dobre spektakle i że są grane za darmo. Wyjście do widza jest istotne, bo ten który nie lubi teatru, przekonuje się do tej formy aktywności.

Czy dialog z publicznością jest łatwiejszy w plenerze niż w budynku teatru?

- Trudniejszy. Budynek teatru narzuca pewną konwencję odbioru i oceny spektaklu. Widz plenerowy nastawiony jest na rozrywkę i odważniej komentuje to, co widzi. Już próby przygotowawcze budują klimat, spotykają się z aprobatą i deklaracją obecności na wieczornym Spotkaniu

Jak aktorzy odnajdują się w grze "na wodzie"?

- Dla aktora to okres pracy i wypoczynku. Właściwie podczas tak długich wyjazdów można odkryć czy zespół się lubi i szanuje, bo to widać w spektaklach.

Dzisiaj w Ostródzie "Kolacja dla głupca"

"Kolacja dla głupca" to współczesna francuska komedia, reżyserowana przez Ewę Marcinkównę. Grono bogatych i wysoko postawionych przyjaciół umila sobie czas, spotykając się na cotygodniowych kolacjach. Głównym punktem spotkań są zaproszeni przez nich goście - "głupcy". Gospodarze, sami, uważając się za inteligentnych, wyśmiewają osoby zaproszone i konkurują między sobą, który gość okaże się najbardziej "głupi"! Pewnego dnia dobra zabawa osiąga swój kres. Główny bohater komedii, inicjator imprez, zaprasza wyjątkowego głupca... Sztuka w dowcipny sposób krytykuje współczesne międzyludzkie zachowania. Kto nie widział i nie słyszał m.in. tego spektaklu ma szansę przeżyć je na III Warmińsko-Mazurskich Spotkaniach z Teatrem... na Wodzie. Patronem honorowym Spotkań jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas.

GDZIE WYSTĄPIĄ ELBLĄSCY AKTORZY?

14.07 Ostróda, 15.07 Giżycko, 16.07 Sztynort,

17.7 Mikołajki, 18.07 Węgorzewo, 20.07 Węgorzewo, 21.07 Giżycko, 22.07 Mikołajki, 26.07 Ełk, 27.07 Ełk, 28.07 Giżycko, 29-07 Mikołajki, 30.07 Sztynort, 8.07 Frombork, 09.08 Frombork, 11.08 Lidzbark Warmiński

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji