Artykuły

Gdańsk. Festiwal Wybrzeże Sztuki w lipcu

Premiera "Onych" Witkacego, prezentacja najnowszych spektakli Teatru Wybrzeże, spektakle warsztatowe studentów reżyserii, warsztaty teatralno-taneczne "Traffic" i czytanie fragmentów "Blaszanego bębenka" w języku polskim, niemieckim i kaszubskim - przed nami pierwsza edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki.

Festiwal Wybrzeże Sztuki to impreza multidyscyplinarna, jednak - co oczywiste - ze szczególnym naciskiem na teatr. Rozpocznie ją 11 lipca premiera dramatu "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Tematem przewodnim festiwalu będzie hasło "Sztuka a polityka - wzajemne uwodzenie". - Hasło pojawiło się w związku z premierą "Onych" Witkacego, sztuki, która tematu polityki dotyka bezpośrednio - opowiada dyrektor festiwalu i Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. - Festiwal Wybrzeże Sztuki w założeniu ma być imprezą, która integruje lokalne środowisko, choć nie będzie zamknięta dla twórców z zewnątrz. Gdańsk jest miejscem, które ma duży potencjał i świetnych artystów.

Polityczny kontekst imprezy, rozpoczęty premierą Witkacego, poszerzy cykl pokazów spektakli warsztatowych "Uwiedzeni", przygotowanych wspólnie przez aktorów z Teatru Wybrzeże i studentów reżyserii krakowskiej szkoły teatralnej. W jego ramach zobaczymy przedstawienia odwołujące się do systemu faszystowskiego, komunistycznego i kapitalistycznego: "Dyktatora" według Charlesa Chaplina, "Brygadę szlifierza Karhana" Vaska Kani i "Amerykański ideał" Edwarda Albee'ego.

W programie festiwalu znalazł się także projekt muzyczno-wizualny "Stany złożone" przygotowany przez Michała Jacaszka, wspólne przedsięwzięcie taneczno-muzyczne Teatru Dada von Bzdülöw i formacji jazzowej Pink Freud "Barricade Of Love", poświęcony rewolcie studenckiej z maja 1968 r. oraz czytanie fragmentów "Blaszanego bębenka" Grassa w języku polskim, niemieckim i kaszubskim. Kolejnym punktem są warsztaty edukacyjno-taneczne dla amatorów "Traffic", prowadzone przez Filipa Szatarskiego z Dady von Bzdülöw. Warsztaty odbywać się będą od 14 do 17 lipca, w godz. 10-13, zakończą się otwartym pokazem. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Eliminacje do projektu "Traffic" odbędą się już w poniedziałek 7 lipca o godz. 16 w gmachu Teatru Wybrzeże.

Program festiwalu dopełnia przegląd - wzorowany na już nieistniejącym Festiwalu Teatru Wybrzeże - wszystkich premier kończącego się właśnie sezonu. W jego ramach zobaczyć będzie można m. in. "Blaszany bębenek" Güntera Grassa w reżyserii Adama Nalepy, "Więzienie powszechne" [na zdjęciu] Dirka Dobbrowa w reżyserii Adama Orzechowskiego czy "Słodkiego ptaka młodości" Tennessee Williamsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Festiwal organizowany jest przez Teatr Wybrzeże przy wsparciu miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Poszczególne wydarzenia zaplanowane zostały na wszystkich scenach teatru oraz w przestrzeni miejskiej Gdańska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji