Artykuły

Warszawa. Janda i Axer nominowani do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Henryk Wojnarowski i Krystyna Janda znaleźli się wśród nominowanych do nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Reżyser Erwin Axer (na zdjęciu) otrzyma nagrodę "Dzieło życia", przyznawaną za całokształt twórczości.

Nagroda im. Norwida jest przyznawana przez samorząd województwa mazowieckiego.

Reżyser, eseista i pedagog Erwin Axer został doceniony przez kapitułę nagrody m.in. za "nietuzinkowość", której - zdaniem kapituły - wpływ na jakość polskiej sztuki teatralnej jest nieoceniony.

Decyzję o przyznaniu nagrody Axerowi uzasadniono również tym, że artysta "wycofał się z pracy reżyserskiej, ale nadal wpływa na rzeczywistość teatralną poprzez publikacje, szczególnie spisane w czterech tomach wspomnień - "Ćwiczenia z pamięci"".

Kapituła Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wyłoniła również nominowanych do Nagrody im. C. K. Norwida za 2007 rok w poszczególnych dziedzinach sztuki: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr.

Zbigniew Jerzyna za tom wierszy "Zatacza się krąg" (wyd. Adam Marszałek) oraz Stefan Jurkowski za tom wierszy "Codzienny plac zabaw" (wyd. Adam Marszałek) i Kazimierz Świegocki za książkę "Norwid i poeci Powstania Warszawskiego" (Instytut Wydawniczy PAX) zostali nominowani w kategorii literatura.

W sekcji muzyki nominowano Andrzeja Bieńkowskiego za wydane w formie płytowej i książkowej "Czas harmonii. Pierwsi harmoniści" oraz "Mety grają! Kapela z Gliny". Pozostali nominowani w tej kategorii to Jadwiga Mackiewicz za zorganizowanie 48. sezonu "Koncertów dla dzieci" w Filharmonii Narodowej oraz Henryk Wojnarowski za wykonanie muzyczne przez Chór Filharmonii Narodowej VII Symfonii Krzysztofa Pendereckiego - "Siedem Bram Jerozolimy", wydanej na CD.

W kategorii sztuki plastyczne nominowano Barbarę Falender za wystawę retrospektywną "Barbara Falender" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ryszarda Hungera za indywidualną wystawę "Malarstwo" w Galeria Studio w Warszawie oraz Grzegorza Morycińskiego, za wystawę "Chwile blasku i cienia" (Galeria Senatorska w Warszawie).

Krystyna Janda za rolę Winnie w spektaklu "Szczęśliwe dni" w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Polonia w Warszawie) ma szansę otrzymać nagrodę w kategorii teatr. Pozostali nominowani to Dominika Kluźniak za rolę Pippi Pończoszanki w spektaklu "Pippi Pończoszanka" w reż. Agnieszki Glińskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie) oraz Danuta Szaflarska za rolę Babki w przedstawieniu "Daily Soup" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej (Teatr Narodowy w Warszawie).

Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się tradycyjnie w dniu urodzin Norwida - 24 września, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji