Artykuły

Był naszym przywódcą duchowym i mistrzem

Według Przemysława Tejkowskiego, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, z którym prof. Józef Szajna współpracował i gdzie jest jedyna stała ekspozycja jego prac, profesor Szajna był "nie tylko wybitnym artystą, ale też wspaniałym człowiekiem" - podaje PAP.

- Norwid kiedyś podzielił ludzi na dwie kategorie: ludzi wczesnych i niewczesnych. Ci wcześni, to ci którzy trafili w swój czas, wiedzieli po co żyją i potrafili to wykorzystać. I jestem przekonany, że w tej norwidowskiej formule człowieka doskonałego, wczesnego mieści profesor Szajna - mówił Tejkowski.

Podkreślił też, że zetknięcie się z profesorem, współpraca z nim prowokowała człowieka, aby inaczej zaczął myśleć o sztuce i o życiu. - Wszyscy my, którzy zetknęliśmy się z nim - i aktorzy pracujący, i ja jako dyrektor teatru - czuliśmy, że obcujemy z wybitnym, wielkim człowiekiem - mówił Tejkowski.

Wyjawił także, że dwa miesiące temu spotkał się z prof. Szajną i wspólnie snuli plany na przyszłość. Profesor wyraził zgodę na utworzenie Multimedia Szajna Festiwalu, oraz zgodził się być jego honorowym patronem i obiecał że jeżeli będzie to możliwe, weźmie w nim udział.

- Z jednej strony jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy mieć takiego człowieka jako swojego przywódcę duchowego i mistrza, że zetknęliśmy się z nim, że czuliśmy, że nas wspiera, pomaga. Z drugiej pozostajemy mocno osieroceni w tej chwili. Zostaje nam Galeria profesora, jedyny taki obiekt na świecie, gdzie są jego dzieła - powiedział dyrektor.

Zaznaczył jednocześnie, że mimo śmierci profesora przygotowania do festiwalu będą kontynuowane, a nieobecność Szajny "uczyni ten festiwal jeszcze sensowniejszym, bardziej potrzebnym".

- Będzie to sięganie ludzi młodych do idei profesora. Będzie to jakieś przedłużenie jego myśli, sztuki - stwierdził Tejkowski.

Szajna Festiwal, który ma się odbyć pod koniec listopada to idea przedstawiania sztuki multimedialnej w przestrzeni Teatru im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galerii. Zwycięzca otrzyma nagrodę im. prof. Szajny za przesłanie humanistyczne zawarte we współczesnych, awangardowych dziełach.

Szajna Galeria powstała w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie 13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej Józefa Szajny. Jest to jedyna w Polsce i na świecie stała ekspozycja prac profesora Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii są darem Profesora dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził.

W Galerii prezentowane są 54 prace: monumentalne obrazy, rysunki, collages, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny. Od momentu powstania Galeria jest miejscem spotkań artystów różnych sztuk: plastyków, pisarzy, muzyków, ludzi teatru. Można tam przeprowadzać także lekcje o sztuce i zajęcia plastyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji