Artykuły

Szczecin. IX Festiwal Artystów Ulicy

150 artystów z 12 krajów zagości na miejskich placach, skwerach, w parkach i teatrach. 2 lipca rozpoczyna się w Szczecinie IX Festiwal Artystów Ulicy.

- To wyjątkowa impreza - podkreśla Dariusz Mikuła, dyrektor Teatru Kana, który organizuje festiwal.

- Sztuka będzie wszechobecna - dodaje Mikuła. - Chodzi o to, żeby ludzie zatrzymali się na chwilę, oddali rozmowie, sztuce. Dlatego centralnym miejscem wydarzeń będzie plac Grunwaldzki. To centrum miasta, wielu ludzi tamtędy codziennie przebiega. Może w końcu przystaną. Chcemy zaprezentować nie tylko sztukę wysoką. Będą też pokazy lekkie, zabawne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Do Szczecina przyjedzie 19 grup artystycznych, w tym 14 z zagranicy. Organizatorzy, zainspirowani ideą drogi i poszukiwania, zaprosili zespoły, które czerpią z tradycji wędrownych: Due Mondi z Włoch, Stella Polaris z Norwegii, czy Teatro Tatro ze Słowacji.

- Tak jak w roku poprzednim, impreza nosi podtytuł Spoiwa Kultury - mówi Dariusz Mikuła. - Chcemy poprzez ten festiwal zebrać energię artystyczną, która drzemie w odmienności.

Niektóre teatry odwiedzą Polskę po raz pierwszy. Będą to m.in. grupa Musafir z Indii czy Teatro Do Mar z Portugalii, ze spektaklem "Nosquam".

Tradycyjnie teatr Kana przygotowuje specjalne festiwalowe przedstawienie. W tym roku będzie to spektakl "Dokąd?". Szczecińskie akcenty znajdziemy także w przedstawieniu "Salto Mortale", które nawiązuje do historii fortepianów porzuconych przez żołnierzy radzieckich w okolicach Jeziora Dąbie.

W programie festiwalu znalazły się również koncerty i warsztaty artystyczne. Zagra szczecińska grupa Dikanda, Baltic Neopolis Orchestra, Mitch&Mitch z Warszawy, Buda Folk i Mitsoura z Węgier i The Shin/Egari z Gruzji.

Z młodymi szczecińskimi artystami pracować będzie norweska grupa Stella Polaris. Razem stworzą przedstawienie, które zaprezentowane zostanie podczas specjalnego, finałowego pokazu w ostatni dzień festiwalu.

Barbara Wilińska pokaże, jak panować nad swoim głosem i jak wykonywać pieśni tradycyjne.

Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. John Enemuo, Nigeryjczyk mieszkający w Polsce, wprowadzi dzieci w tajniki gry na bębnach i tańca afrykańskiego.

Wyjątkową atrakcją ma być występ greckiego teatru Horos w Pleciudze. Artyści pokażą spektakl Golfo 2.3 Beta. Jest to popularna w Grecji XIX-wieczna historia miłosna. Przedstawienie odbędzie się w języku greckim.

Festiwal Artystów Ulicy potrwa od 2 do 5 lipca.

Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji