Artykuły

Częstochowa. Rusza letnia scena przed "Sieniem"

Wyremontowana III Aleja stanie się miejscem letnich imprez plenerowych. Wprawdzie nie codziennie - jak zbyt optymistycznie zapewniali zimą magistraccy urzędnicy - ale w weekendy na pewno nie będzie wiać nudą.

Program letnich imprez - nie tylko "alejowych" - umieszczono w specjalnie opublikowanej po polsku i angielsku broszurze. Kalendarium obejmuje także czerwiec, więc i minioną już Noc Kulturalną, którą można potraktować jako mocną zapowiedź pozostałych atrakcji.

- Program wymyślił wydział kultury i sztuki jeszcze w ubiegłym roku, ale w jego zrealizowaniu przeszkodził wówczas remont III Alei - mówi Małgorzata Nowak, dyrektorka OPK Gaude Mater.

Remont, jak wiadomo, znacznie się przedłużył, więc III Aleja debiutuje w roli letniej, plenerowej sceny z rocznym opóźnieniem.

Głównym miejscem występów będzie skwer przez IV Liceum im. Sienkiewicza. Już 28 czerwca odbędzie się tam jeden z koncertów nowego przedsięwzięcia OPK Gaude Mater: Dni Jazzowo-Bluesowe Częstochowa 2008. W programie gwiazdy z Krzysztofem Ścierańskim, Wojtkiem Pilichowskim i Kazimierzem Jonkieszem włącznie. A przy sławach pozostając: 2 sierpnia w tym samym miejscu zaśpiewa jazzowe odkrycie ostatnich lat - Aga Zaryan. W kilka weekendów wystąpią filharmonicy, np. 9 i 10 sierpnia wykonają najpopularniejsze utwory Straussa i Mozarta.

Skwer przez "Sieniem" będzie też sceną teatralną. Tam i na placu Biegańskiego zaprezentują się 4 i 5 lipca teatry uliczne, a nawet Balet Dworski z widowiskiem muzycznym. Co nieco skapnie nawet na II Aleję, bowiem startujący 6 lipca Ogólnopolski Festiwal Teatrów Ogródkowych odbędzie się w Klubie Carpe Diem pod numerem 29.

Teatrowi najwyraźniej pozazdrościł film - od 14 do 17 lipca pod hasłem "Dookoła świata" będą wyświetlane na pl. Biegańskiego filmy podróżnicze.

Swoje talenty w organizowaniu plenerowych imprez pokaże także TRW, które 27 czerwca zorganizuje pod ratuszem koncert zespołu Łzy oraz Patrycji Markowskiej.

Z III Alei dwa kroki do - również zrewaloryzowanych - parków. Swoje rzeźby balansujące pokaże tam niedoceniany dotąd przez rodzinne miasto, a znany w całej Europie - Jerzy Kędziora. - Nie mogłem odmówić, choć, jak już wcześniej mówiłem, naprawdę moje rzeźby są w nieustannym ruchu między różnymi ekspozycjami - komentuje rzeźbiarz. - Nad dziedzińcem między pawilonami muzealnymi zawisną więc tylko dwie, trzy prace, którym towarzyszyć będzie prezentacja na planszach.

Park podjasnogórski będzie też żyć muzyką: letnie koncerty w altanie parkowej odbywać będą się w każdą niedzielę od 6 lipca do 31 sierpnia. Wystąpią orkiestry dęte i kapele podwórkowe, zabrzmią szanty i jazz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji