Artykuły

Minister Zdrojewski o wyjeździe Sławomira Mrożka

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział w piątek w Krakowie, że nie traktuje decyzji Sławomira Mrożka o opuszczeniu Polski jak straty, bo najważniejsza jest twórczość dramaturga, a nie miejsce, w którym będzie ona powstawać. Dziennikarze pytali ministra kultury, w jaki sposób należałoby zachęcać artystów do pozostania w kraju - podaje PAP.

- Nie traktuję tego jako stratę, bo ważne jest, co robią artyści, a mniej ważne jest, gdzie to czynią. Ważne jest, abyśmy byli odbiorcami i ich szanowali - powiedział Zdrojewski w Krakowie. - Istotna i ważna jest działalność artystów i od czasu do czasu ich adresat. Adresatem działalności literackiej pana Mrożka zawsze będziemy my, w pierwszej kolejności, i myślę, że to się nie zmieni - ocenił minister kultury.

Sławomir Mrożek opuścił Polskę, by zamieszkać w Nicei na południu Francji. W piątek przed południem dramaturg wyruszył w podróż z lotniska w podkrakowskich Balicach (na zdjęciu - z żoną).

Zdrojewski wyraził nadzieję, że być może decyzja dramaturga o zamieszkaniu na stałe poza Polską nie jest ostateczna. - Wyjeżdżał już na stałe i wracał, i to wracał do Krakowa, więc może tym razem też tak jest - powiedział minister.

Zdrojewski zgodził się z dziennikarzami, że dobrze byłoby jednak, gdyby wybitni artyści tworzyli w Polsce. - To prawda. Ale Nicea to też piękne miasto, choć nie tak piękne jak Kraków - dodał.

Dziennikarze pytali ministra kultury, w jaki sposób należałoby zachęcać artystów do pozostania w kraju. - Po pierwsze muszą się czuć jak u siebie, być szanowani na co dzień, a nie tylko od święta. Po drugie muszą mieć warunki do zamieszkiwania na poziomie, którym będą usatysfakcjonowani. Zwłaszcza artyści starsi wymagają opieki, troski, pamięci. Trzeba na to zwracać uwagę i pamiętać na każdym kroku, nie tylko przy okazji jubileuszów i uroczystości - odparł Zdrojewski.

Za równie istotną zachętę minister uznał mecenat instytucji kultury, które nie powinny zapominać o twórcach przy konstruowaniu oferty repertuarowej.

- Przedmiotem pracy artystów są określone instytucje - teatr, opera, filharmonia. Ważne jest, aby te instytucje, zgłaszając określone zapotrzebowanie, pomagały w tym procesie tworzenia, bo właśnie ta opieka gwarantuje dobre samopoczucie twórców - zakończył Zdrojewski.

Minister kultury podczas piątkowej wizyty w Krakowie wręczył noblistce Wisławie Szymborskiej Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Odwiedził też remontowaną Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdzie zapoznał się z zakresem i postępem modernizacji placówki, będącej oddziałem Muzeum Narodowego.

Wieczorem min. Zdrojewski weźmie udział w uroczystości wręczenia nagród "Transatlantyk", przyznawanych przez Instytut Książki w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji