Artykuły

Spektakl inspirowany książką Grossa

Decyzję jurorów uznano za zaskakującą. - Wyróżniono spektakl zrealizowany w konwencjonalnej formie - ocenia Joanna Puzyna-Chojka, kierownik literacki festiwalu. - Tematyka zwyciężyła nad formą - po III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni pisze Piotr Kubiak w Rzeczpospolitej.

Przedstawienie "Żyd" według tekstu Artura Pałygi zdobyło główną nagrodę III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni.

Głównym nurtem zakończonego w sobotę festiwalu był przegląd najnowszych inscenizacji współczesnego dramatu polskiego. O laury tym razem rywalizowało dziewięć spektakli.

Jury najwyżej oceniło sztukę "Żyd" za "uczciwą, odważną i precyzyjną teatralnie próbę rozliczenia się z trudną polską przeszłością". Przedstawienie to było jednym z głosów w debacie nad kontrowersyjną książką "Strach" Jana Tomasza Grossa. Nagroda główna to 30 tys. zł.

Artur Pałyga w swej opowieści o nauczycielach z miasteczka, do którego przybywa dawny rodak, a obecnie ceniony izraelski pisarz, ukazuje oblicza polskiego antysemityzmu. Ujawnia też, jak mocno jest on zakorzeniony w naszej kulturze, a zwłaszcza języku. Spektakl w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wyreżyserował Robert Tatarczyk.

Decyzję jurorów uznano za zaskakującą. - Wyróżniono spektakl zrealizowany w konwencjonalnej formie - ocenia Joanna Puzyna-Chojka, kierownik literacki festiwalu. - Tematyka zwyciężyła nad formą.

Równorzędne wyróżnienia otrzymały dwa spektakle: Teatr Wierszalin z Supraśla za przedstawienie "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" [na zdjęciu] według Włodzimierza Pawluczuka, w reżyserii Piotra Tomaszuka oraz "1612" wyreżyserowany przez Michaiła Ugarowa, Krzysztofa Kopkę i Rusłana Malikowa. Ta inscenizacja to efekt współpracy artystów z Teatru Ad Spectatores pod wezwaniem Calderona z Wrocławia i Teatru doc z Moskwy. Twórcy obu przedstawień otrzymali po 10 tys. zł.

W jury tegorocznego Raportu zasiadali: krytyk teatralny Tadeusz Nyczek, historyk literatury i teatrolog Zbigniew Majchrowski, reżyser Waldemar Zawodziński, reżyser i założyciel poznańskiego Teatru Biuro Podróży Paweł Szkotak oraz dramatopisarz Ingmar Villqist.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji