Artykuły

Poznań. Program i budżet 18. Malty ujawnione

Czym zaskoczy i zachwyci nas tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta? Spektaklem w tramwaju lub parku, finałowym koncertem Elvisa Costello? Lada dzień ruszy sprzedaż biletów na osiemnastą edycję imprezy.

Festiwal wystartuje 23 czerwca. - Malta kończy 18 lat, a więc jest pełnoletnia i gotowa na kolejne przekraczanie granic - mówił na sobotniej konferencji prasowej poświęconej festiwalowi jego dyrektor, Michał Merczyński. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta doszło do symbolicznego podpisania umowy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządem i Grupą Żywiec, która jest głównym sponsorem festiwalu.

Malta za 3 miliony

Dokument dotyczy sposobu finansowania festiwalu. Jego organizacja pochłonie w tym roku 3 mln zł. Jedną trzecią tej sumy pokryje miasto, 500 tys. zł wyasygnuje ministerstwo. Kwota zaproponowana przez głównego sponsora jest handlowym sekretem. - To pierwsza taka umowa w Polsce - zdradził obecny na konferencji minister kultury Bogdan Zdrojewski. I przypomniał, że do tej pory organizatorzy znaczących wydarzeń kulturalnych w kraju poznawali wysokość dotacji niemalże w ostatniej chwili.

Podczas tegorocznej Malty nie zabraknie nowości i niespodzianek, choć niektórych punktów programu miłośnicy święta "teatru w miejscach nieteatralnych" spodziewali się od wielu miesięcy. Jednym z takich wyczekiwanych punktów jest występ teatru Compagnia Pippo Delbono. Czy powrót włoskiej grupy, która rok temu oczarowała poznańską publiczność spektaklem "Urlo", znów będziemy długo pamiętać? Przekonamy się o tym już 27 czerwca. Tekst ich nowego przedstawienia "Questo buio feroce" ("Te nieludzkie ciemności") powstał na kanwie autobiografii umierającego na AIDS amerykańskiego pisarza, Harolda Brodkeya.

Malta teatru i filmu

Interesująco zapowiadają się spektakle innych zagranicznych gwiazd: argentyńsko-hiszpańskiego teatru powietrznego Puja!, działającego w podobnej widowiskowej konwencji teatru Compagnie Off, czy czerpiącej z estetyki zwariowanej opery Compagnie Dromesko.

Na Malcie nie zabraknie też spektakli poznańskich artystów z Teatru Strefa Ciszy. Ich najnowszy projekt - "Salto mortale" - powstał w koprodukcji z aktorami z izraelskiej grupy Clipa Theater w ramach obchodów Roku Polskiego w Izraelu. W nurcie głównym na Malcie zobaczymy też najnowsze propozycje Teatru Biuro Podróży (spektakl "H of D"), Teatru Porywacze Ciał ("Correctomundo") i znany już poznaniakom głośny "Czas matek" Teatru Ósmego Dnia.

Kilkanaście spektakli tanecznych będzie można obejrzeć podczas nocnego maratonu z Polskim Teatrem Tańca, a poznańska artystka multimediów Izabella Gustowska zaprosi widzów na multimedialny pokaz zatytułowany "She".

Tegoroczny festiwal to również tradycyjne już cykle "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie", konkurs Nowe Sytuacje (jeden z pięciu młodych zespołów zakwalifikowanych do finału wystawi swój spektakl w tramwaju), a także pokazy filmowe i koncerty muzyki filmowej. W kinie Muza zobaczymy m.in. obrazy klasyka niemieckiego kina Wernera Herzoga, a ścieżki dźwiękowej z obrazów "The Blue Yonder" i "The Wild Diamond" wysłuchamy na żywo podczas koncertu "Requiem for a dying planet" w wykonaniu m.in. holenderskiego wiolonczelisty i kompozytora Ernsta Reijsegera

Malta ekologiczna

Specjalny nurt tegorocznego festiwalu to Eko-Malta, czyli ciąg wykładów, spotkań, warsztatów i akcji artystycznych podejmujących temat relacji między sztuką a środowiskiem. To swoisty wstęp do konferencji klimatycznej, która odbędzie się w grudniu w Poznaniu. - Malta w tym roku będzie mocno obecna w parkach ze względu na obchody roku klimatu - zapowiada Michał Merczyński. Spektakle i spotkania odbędą się m.in. w parku Moniuszki i parku Wieniawskiego. Spośród 100 zaplanowanych wydarzeń większość zobaczymy w plenerze. Przedstawienia na Starym Rynku będziemy oglądać za darmo.

Biletów nie trzeba kupować również na plenerowy koncert, który odbędzie się 28 czerwca nad jeziorem Malta. W tym roku gwiazdą wielkiego finału jest Elvis Costello. Brytyjczyk, zaliczany do najważniejszych twórców rockowej Nowej Fali, prywatnie jest mężem wybitnej wokalistki i pianistki jazzowej Diane Krall.

Na zdjęciu: "K@smos", Teatr Pujo!, Argentyna

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji