Artykuły

Opole. Studenci-performersi Grotowskiemu

13 postaci w maskach przejdzie dziś ulicami Opola, zatrzymując się w punktach, które kojarzą się z Jerzym Grotowskim, i szukając jego śladów. Performance przygotowany przez studentów Instytutów Sztuki i Filologii Polskiej odbędzie się z okazji nadchodzącego Roku Jerzego Grotowskiego. UNESCO ogłosiło nim rok 2009.

- Zaczniemy od dworca głównego, gdzie Grotowski zwykł był wieczorami siadywać w barze - mówi Marian Molenda, jeden z inicjatorów artystycznego przedsięwzięcia. - Tam rozdamy 13 studentom 13 białych masek odlanych na wzór tej, która została wykorzystana przy tworzeniu pomnika Grotowskiego stojącego na wzgórzu akademickim.

Studenci w maskach ruszą na ulice miasta, a towarzyszyć im mogą mieszkańcy.

Drugim punktem, przy jakim zatrzyma się grupa, będzie kiosk z gazetami przy ul. Krakowskiej, gdzie Grotowski co rano kupował gazety. Kolejnym miejscem będzie kawiarnia Maska, gdzie w latach 1959-1964 działał teatr 13 Rzędów.

Dłuższy przystanek zapowiada się na schodach kościoła Na Górce, gdzie w 1963 roku Grotowski udzielił wywiadu telewizji, opowiadając o teatrze 13 Rzędów.

- Tam studenci filologii polskiej będą czytać swoje prace na temat Grotowskiego - zapowiada Molenda.

Happening zakończy się pod pomnikiem reżysera i reformatora teatru [na zdjęciu] na wzgórzu akademickim. 13 masek zostanie złożonych przed monumentem.

- Cel naszego przedsięwzięcia to przede wszystkim przypomnienie osoby Jerzego Grotowskiego, który wpisał się w historię i koloryt Opola - mówi Molenda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji