Artykuły

Rzeszów. Są pieniądze na multimedialną Galerię Szajny

120 tysięcy zł otrzymał Teatr im. Wandy Siemaszkowej na projekt związany z Szajna - Galerią.

Mieszcząca się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej jedyna w Polsce i na świecie stała galeria Józefa Szajny, wybitnego malarza i jednego z czołowych twórców współczesnego teatru, będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, który znacznie ułatwi m.in. jej zwiedzanie i prowadzenie w niej zajęć.

- Koszt całego projektu "Multimedialna przestrzeń Szajny" wyniesie ponad 160 tysięcy złotych. Jego kluczową częścią będzie zorganizowanie w listopadzie br. I Międzynarodowego Festiwalu Nowoczesnej Sztuki Multimedialnej - zapowiada Przemysław Tejkowski, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

40 tysięcy złotych, które uzupełni tę sumę, to wkład własny teatru.

Depozyt i dar Szajny

Szajna - Galerię otwarto w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej za dyrekcji Bogdana Cioska - 13 marca 1997 roku, w czasie jubileuszu 75 urodzin i 50-lecia pracy twórczej Józefa Szajny. Część kolekcji stanowią depozyty, pozostała jest darem artysty dla rodzinnego Rzeszowa, w którym urodził się, kształcił, działał w harcerstwie i stąd zawirowania wojenne wtrąciły go w otchłań Oświęcimia. Kolekcję tworzą obrazy, rysunki, formy collage i scenografii, fotografie, filmy i kompakty z zapisami spektakli.

W roku 2007, w ramach projektu "Uniwersalna Przestrzeń Sztuki - Szajna - Galeria", to magiczne miejsce wyposażono w nowoczesny sprzęt oświetleniowy i część audio. W ramach obecnego projektu "Multimedialna przestrzeń Szajny" zostanie kupiony sprzęt audio - wizualny wystarczający w zupełności do prezentowania sztuki multimedialnej.

Zadaniem I Międzynarodowego Festiwalu Nowoczesnej Sztuki Multimedialnej ma być promowanie współczesnych, nowatorskich dzieł multimedialnych i prezentowanie ich w Szajna - Galerii. Pomysł zestawiania z awangardową niegdyś twórczością Szajny powinien zaowocować nie tylko na płaszczyźnie formalnej, lecz także w przesłaniu.

- Multimedialne dzieła zostaną nagrodzone za treści humanistyczne jakie niosą współcześnie. Nagrodą główną będzie statuetka wzorowana na rzeźbie Józefa Szajny "Przejście 2001", która stoi w Rzeszowie - deklaruje dyr. Przemysław Tejkowski.

Nie na przechowanie

Szajna często podkreśla, że nie podarował swoich dzieł mieszkańcom Podkarpacia na przechowanie, lecz z nadzieją ich stałego udostępniania.

- Szajna - Galeria musi żyć i służyć ludziom, zwłaszcza młodym ludziom! - podkreśla często.

A trudno o lepsze, inne miejsce, a już zwłaszcza w Rzeszowie, do rozmów o sztuce współczesnej. Problem jednak nie tylko w sprzęcie i nawet nie w pieniądzach, co do dzisiaj w niepojętej inercji niektórych rzeszowskich środowisk. Szajna - Galerii nie dostrzega zupełnie Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie pracuje wielu wybitnych artystów. A czyż jest lepsze miejsce dla zajęć z dziedziny sztuki współczesnej dla ich studentów?

Rzeszów nie rozumie

W związku z obecnością Polski w Unii, Rzeszów i Szajna - Galeria to wymarzone miejsce do spotkań ludzi różnych kultur, artystów i intelektualistów. Szajna - Galerią mogłoby się poszczycić i przy takiej okazji nieźle z tego skorzystać każde inne miasto, ale nie Rzeszów. Który do końca nie rozumie i nie docenia tego, czym jest dla niego dar Szajny.

Inicjatywa zorganizowania w Szajna - Galerii I Międzynarodowego Festiwalu Nowoczesnej Sztuki Multimedialnej jest kolejną szansą by tę sytuację naprawić i uzdrowić. Lecz jak na razie, tylko szansą.

Na zdjęciu: szajna Galeria w Teatrze im. Siemaszkowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji