Artykuły

Rzeszów. Multimedia Szajna Festiwal jesienią

W Rzeszowie będzie nowy festiwal - tym razem poświęcony nowoczesnej sztuce multimedialnej. Ma być unowocześnioną wersją istniejącego od kilkunastu lat Biennale Grafiki Komputerowej.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej chce jesienią zorganizować nową imprezę. I Multimedia Szajna Festiwal ma odbyć się w listopadzie. W tym czasie miała odbyć się kolejna edycja Międzynarodowego Biennale Grafiki Komputerowej, którego pomysłodawcą i organizatorem od 14 lat był poprzedni dyrektor teatru Zbigniew Rybka. - To ma być jakby nowsza wersja tamtego biennale, będzie wzbudzać większe zainteresowanie wśród młodych ludzi, niż wieszanie plakatów na ścianie - uważa Krzysztof Motyka, który opiekuje się mieszczącą się w teatrze Szajna Galerią. Festiwal, podobnie jak biennale, będzie odbywał się co dwa lata. Trwa-ją prace nad regulaminem imprezy. Jej ideą ma być odkrywanie współczesnych awangardowych dzieł multimedialnych.

Skąd nazwisko Szajny w nazwie festiwalu? Organizatorzy mają nadzieję, że nowe wydarzenie kulturalne pomoże w światowej promocji sztuki mistrza i jego rzeszowskiej galerii. - Pomysł na zestawienie sztuki ultra współczesnej z awangardową niegdyś twórczością Szajny nie ma być jedynie zabiegiem formalnym. Wspólne cechy mają przejawiać się także w przesłaniu tych dzieł. I tak jak sztuka Szajny służyła ukazaniu hekatomby II wojny światowej, degradacji człowieka, tak dzieła współczesne nagradzane będą za treści humanistyczne, jakie ze sobą niosą - podkreśla Przemysław Tejkowski, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. - Teatr dostał na organizację festiwalu błogosławieństwo profesora Szajny, który obiecał, że przyjedzie na otwarcie - dodaje. Jak wyjaśnia - Biennale Grafiki Komputerowej będzie imprezą towarzyszącą festiwalowi.

Oprócz dobrego słowa patrona nowego festiwalu teatr ma też pieniądze na jego organizację. Projekt zatytułowany "Multimedialna przestrzeń Szajny" otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 120 tys. zł z programu Mecenat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt projektu to 160 tys. zł, brakująca część to wkład własny. Festiwal sztuki multimedialnej jest głównym założeniem projektu, ale część z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup do Szajna Galerii nowoczesnego sprzętu, m.in. komputerów, rzutników i plazm.

Festiwal potrwa dwa lub trzy dni, w jego ramach odbędą się seminaria, projekcje wideo, być może także spektakle, które wykorzystują techniki multimedialne.

Nagrodą główną festiwalu ma być statuetka Przejścia Szajny. Będzie to replika pomnika znajdującego się na placu Cichociemnych w Rzeszowie.

Na zdjęciu: Szajna Galeria w Teatrze im. Siemaszkowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji