Artykuły

Wrocław. Majowy festiwal "Pan Tadeusz live"

"Pan Tadeusz wszedł pierwszy, drżącymi rękami/ Drzwi za sobą zamyka, och, nareszcie sami". Co było później, wiedzą ci, którzy czytali słynną XIII księgę, dopisaną do dzieła Mickiewicza całkowicie bez jego wiedzy. 10 maja we Wrocławskim Teatrze Lalek usłyszymy ją w interpretacji Andrzeja Grabowskiego [na zdjęciu].

Spektakl będzie częścią dwudniowego (10 i 11 maja) festiwalu "Pan Tadeusz live". Na jego pomysł wrocławska redakcja "Gazety Wyborczej" wpadła w ubiegłym roku. Szybko znaleźliśmy sprzymierzeńców: władze miasta, Wrocławski Teatr Lalek (będzie gospodarzem imprezy), Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Bibliotekę Miejską.

Cykl imprez w teatrze i okalającym go parku zapowiada się imponująco. Będzie prawdziwym świętem literatury i teatru. Pierwszy raz wrocławianie będą mogli zobaczyć rękopis dzieła Adama Mickiewicza poza murami Ossolineum. Będą też: konkurs teatrów szkolnych na najlepszą adaptację sceny z "Pana Tadeusza", wystawa ilustracji do dzieła wieszcza, najważniejszych jego wydań, projekcje filmów, a także wielki polonez Wojciecha Kilara w przyteatralnym parku, który wykona orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, a do którego zapraszamy wrocławian.

Ale będzie też coś dla dorosłych, czyli słynna XIII księga w interpretacji Andrzeja Grabowskiego. Temu wybitnemu krakowskiemu artyście o niezwykle rozległych możliwościach aktorskich, znanemu zarówno z ról teatralnych, jak i filmowych, podczas niepowtarzalnego wieczoru będzie towarzyszyć aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek Patrycja Łacina.

Słynna "trzynastka" weszła już do kanonu polskiej literatury erotycznej. Kiedyś gorszyła, dziś raczej bawi. Przez lata istniała w tzw. nieoficjalnym obiegu. Nieliczne wydania pojawiały się na rynku w niskich nakładach. Dziś doczekała się oficjalnych wersji, a nawet audiobooków.

W "podziemiu" czytali ją najlepsi polscy aktorzy, m.in. Piotr Machalica i Daniel Olbrychski. Interpretacja tego drugiego była niezwykle popularna w latach 70. i 80., gdy krążyła po Polsce powielana na kasetach magnetofonowych.

Pod hasłem "XIII księga" funkcjonują dwa utwory. Pierwszy to szczegółowy opis nocy poślubnej Zosi i Tadeusza. Nasycony wulgaryzmami trzynastozgłoskowiec opowiada ze szczegółami o pierwszym intymnym spotkaniu dwójki bohaterów epopei. Jego autorstwo przypisywano Aleksandrowi Fredrze, ale bardziej prawdopodobne jest, że napisał go XIX-wieczny satyryk Włodzimierz Zagórski, bardziej znany pod pseudonimem "Chochlik".

Drugi utwór, także tytułowany jako XIII księga, jest "grzeczniejszy", bardziej poetycki i humorystyczny. To "Mrówki, czyli spotkanie Pana Tadeusza i Telimeny w świątyni dumania i zgoda ułatwiona za pośrednictwem mrówek". O opis tej schadzki podejrzewano samego wieszcza Mickiewicza, ale za oficjalnego autora "Mrówek" uważa się satyryka Antoniego Orłowskiego.

W Teatrze Lalek usłyszymy interpretacje obu utworów. Po spektaklu odbędzie się biesiada szlachecka i wernisaż erotycznych rysunków Henryka Sawki.

Bilety już można kupować w Teatrze Lalek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji