Artykuły

Samotny wśród ludzi

"Mały światek Sammy Lee" w reż. Anny Kękuś-Poks w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Pisze Violetta Gradek w Polsce Dzienniku Zachodnim.

Świetna sztuka i znakomity aktor. Monodram Piotra Machalicy "Mały światek Sammy Lee" przygotowany w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie warto obejrzeć.

Sammy przeżywa dramat. Ma parę godzin na to, żeby zwrócić bukmacherowi pożyczone pieniądze. Jeżeli tego nie zrobi, ten naśle na niego bandytów. Zdesperowany Sammy rozpoczyna szaleńczą pogoń za gotówką. Gorączkowo szuka pomocy u brata i znajomych. Próbuje robić jakieś interesy, sprzedać whisky, kieliszki, coś pożyczyć. A czas ucieka niemiłosiernie. Wreszcie ktoś proponuje mu pieniądze za fotel, który ma w domu - jedyną pamiątkę po matce. Sammy przeżywa dramat, choć nie walczy o wzniosłe ideały i szczytne cele. Walka o pieniądze jest dla niego walką o życie. W swoim świecie okazuje się bardzo samotny.

Piotr Machalica nosił się z myślą o realizacji sztuki "Sammy Lee" Kena Hughesa już od dawna, od pierwszego i przez lata jedynego jego monodramu "Eddiego E.".

- Szukałem tekstu i nie znalazłem - mówi aktor. - Tę sztukę Hughesa znałem jeszcze z dzieciństwa. Kiedyś przymierzał się do niej mój ojciec. Kiedy taką realizację zaproponowała Anna Kękuś-Poks, pomyślałem, że warto to zrobić. Przeczytałem tekst jeszcze raz. Jest bardziej aktualny dziś niż w latach 60., kiedy został napisany.

Sztukę "Mały światek Sammy Lee" zrealizowano na podstawie "Sammy" Kena Hughesa - scenarzysty i reżysera takich filmów jak "Casino Royale" czy "Cromwell". Hughes napisał sztukę telewizyjną pt. "Sammy" w 1958 roku. W 1962 autor zrealizował film na podstawie swojego scenariusza, zmieniając pierwotny tytuł na "Mały światek Sammy Lee".

Skromna scenografia przedstawienia pozwala się skupić na ludzkim dramacie. Emocje podkreśla muzyka Krzysztofa Komedy. W inscenizacji wykorzystano głos sprawozdawcy sportowego - Włodzimierza Szaranowicza. Reżyserią, scenografią i opracowaniem muzycznym zajęła się Anna Kękuś-Poks.

Sztuka jest intrygująca, a aktorstwo Piotra Machalicy najwyższej próby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji