Artykuły

Teatr jak ogień

W tym roku autorem orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru jest Robert Lepage, którego można chyba nazwać człowiekiem teatralnym w każdym calu, bo reprezentuje i łączy wszystkie te dziedziny. Robert Lepage to kanadyjski reżyser teatralny i filmowy, aktor, scenograf i dramatopisarz. Jego przesłanie jest wyjątkowo krótkie i wyjątkowo proste, nosi zaś tytuł "Teatr - jak ogień: olśniewa i oświeca" - pisze Henryka Wach-Malicka w Polsce Dzienniku Zachodnim.

Powołanie Teatru Narodów w Paryżu - 27 marca 1957 roku - było wielkim wydarzeniem w życiu Europy; nie tylko artystycznym, ale i politycznym. Był to pierwszy tak wielki i różnorodny festiwal, na którym spotykać się mogły zespoły z dwóch stron tzw. żelaznej kurtyny. Być może sztuka nie wpływa na losy świata tak bardzo, jak chcieliby tego artyści, pierwszy sezon Teatru Narodów zbiegł się jednak ze społeczną i polityczną odwilżą w krajach Europy Środkowej... W 1961 roku Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) UNESCO ustanowił właśnie 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru.

W tym dniu spektakle mają wyjątkowo uroczystą oprawę, przyznawane są aktorskie nagrody i odbywają się premiery, a widzowie zapraszani są za kulisy, gdzie mogą poznać tajniki scenicznej kuchni. Przede wszystkim odczytywane jest jednak tradycyjne przesłanie do wszystkich ludzi tworzących i odbierających sztukę żywego słowa, które co roku przygotowuje inny znany człowiek teatru - aktor, reżyser, dramaturg, animator.

W tym roku autorem orędzia jest Robert Lepage [na zdjęciu], którego można chyba nazwać człowiekiem teatralnym w każdym calu, bo reprezentuje i łączy wszystkie te dziedziny. Robert Lepage to kanadyjski reżyser teatralny i filmowy, aktor, scenograf i dramatopisarz, który w 1994 roku stworzył międzynarodową grupę artystyczną "Ex Machina" - realizującą w praktyce ideę sztuki bez granic. Jego przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru jest wyjątkowo krótkie i wyjątkowo proste, nosi zaś tytuł "Teatr - jak ogień: olśniewa i oświeca". To piękna, choć nie sentymentalna baśń o tym, jak rodziła się sztuka, która przetrwała potem tysiące lat - z cieni ogniska, rzucanych na ściany jaskini.

Teatry świętować będą dziś i przez najbliższe dni. Zapraszają do siebie także tych, którym na co dzień budynek teatru nie zawsze jest po drodze.

W katowickim Kinoteatrze "Rialto" impreza wyjątkowa - urodzinowy benefis znakomitych aktorów Teatru Śląskiego Ryszarda Zaorskiego (80 lat) i Adama Baumanna (lat 60), którzy przyszli na świat dokładnie... 27 marca! Jubileusz obchodzony będzie hucznie i z poczuciem humoru, z którego obydwaj artyści słyną w równym stopniu, co z talentu scenicznego. Zabawa rozpoczyna się dziś, o godz. 18.00 (Katowice, ul. św. Jana 24). Jubilaci proszą o nieprzynoszenie kwiatów, lecz wsparcie dowolną kwotą Domu Aktora w Skolimowie.

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum - premiera sztuki Karela Brożka pt. "Aleksyn i Nikoleta", w reżyserii autora, ze scenografią Aloisa Tomanka i muzyką Violetty Rotter-Kozery. Przedstawienie, przeznaczone dla starszych dzieci i dla młodzieży, opiera się na temacie znanym z literatury średniowiecznej czyli trudnej, prawie niemożliwej do spełnienia, miłości ludzi z dwóch różnych światów. W spektaklu "Ateneum" o prawo do uczucia walczą Grabicz Aleksyn z Biokajru i Nikoleta - saraceńska niewolnica wychowana w chrześcijańskiej Francji. W rolach głównych Krystyna Nowińska i Bartosz Socha. Premiera - 27 marca, godz. 17.00

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza publiczność 29 marca, o godzinie 14.00 i 15.30. Widzowie obejrzeć będą mogli pracownie, w których powstają dekoracje i kostiumy, sprawdzić, ile luster ma w garderobie solistka, a nawet przekonać się, co trzeba namalować na twarzy młodego śpiewaka, by zmienić go w staruszka. Bilety kosztują 5 zł.

Kulisy chorzowskiego Teatru Rozrywki zwiedzać można w niedzielę (30 marca), w godzinach: 9.30, 11.30, 13.30 i 15.30. Motywem przewodnim tej wycieczki będzie odpowiedź na pytanie: "Jak powstaje kostium"? W programie tajemnice nie tylko krawieckie, bo przepastne kulisy Rozrywki można zwiedzać bez końca. Bilety w cenie 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji