Artykuły

Wrocław. Archiwalia Grotowskiego idą do Ossolineum

Niezwykle cenny zbiór archiwaliów Jerzego Grotowskiego we wtorek oficjalnie stanie się własnością Zakładu im. Ossolińskich. Dar przekaże prof. Kazimierz Grotowski, brat reżysera.

Dokumenty twórcy słynnego Teatru Laboratorium dołączą do kolekcji, w której przechowywane są rękopisy mistrzów polskiej literatury od Mickiewicza, po bardziej nam współczesnych: Hłaskę, czy Wojaczka.

Kilka pudeł z papierami od lipca już jest we Wrocławiu. Najpierw poddano je konserwacji, czyli zostały zagazowane w specjalnej komorze, potem je uporządkowano i czekają na opracowanie. Od jutra będą mogli z nich korzystać badacze i studenci.

Prof. Janusz Degler, teatrolog, jeden z kuratorów Ossolineum: - Na razie nie sposób w pełni docenić wagi tego zbioru. Wielką wartość mają rękopisy, bo odsłaniają tajniki warsztatu pisarskiego Grotowskiego. Wiadomo przecież, że przywiązywał ogromną wagę do słowa, niezwykle precyzyjnie cyzelował zdania. Cenny jest też zbiór korespondencji.

Wśród archiwaliów są pisane do Grotowskiego przez słynnych twórców XX wieku: Petera Brooka, Maurice'a Bejarta, Eugenio Barbę, Tadeusza Różewicza. W odrębnej teczce przechowywane są zdjęcia, których wybór pokazany zostanie we wtorek na małej wystawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji