Artykuły

Kobiety wobec przemocy

- Sztukę "Węzły Życia" napisałam wykorzystując prawdziwe przeżycia osób biorących udział w programie "Praca i godne życie kobiet ofiar przemocy". Sama również znalazłam się w takiej sytuacji. Praca nad spektaklem była dla niektórych nowym wyzwaniem, dla innych - ponownym, bolesnym przeżyciem - mówiła w sobotę w szczecińskim Teatrze Kana Barbara Rożniatowska, autorka i reżyser "Węzłów życia".

- Tam, gdzie pracujemy, jest grupa kobiet, które pomimo obaw chcą coś zrobić ze swoim niełatwym życiem. Czego oczekują? Nowych przeżyć i doświadczeń, ale przede wszystkim zrozumienia tego, co się stało w ich życiu. Chcą mówić o swej traumie i wierzą, że terapia teatrem ułatwi im to" - mówiła w sobotę w szczecińskim Teatrze Kana Barbara Rożniatowska, autorka i reżyser "Węzłów życia".

Spektakl, o którym mówiła, powstał w Zakładzie Karnym w Lublińcu, w tamtejszym Kobiecym Zespole Teatralnym. Szczecińska publiczność miała okazję go obejrzeć w Teatrze Kana w minioną sobotę akurat w... Święto Kobiet. Bohaterki tej wstrząsającej sztuki, opartej na prawdziwych zdarzeniach, to żona, nad którą fizyczne znęca się mąż, i córka psychiczne maltretowana przez matkę, a zagrały w niej kobiety skazane za morderstwo, ofiary przemocy w rodzinie. Choć było to przedstawienie amatorskie, to jednak emocje, jakie wyzwoliło, były ogromne. Publiczność "kanowska" zgotowała aktorkom długie owacje, były też łzy wzruszenia, a także poprzedzająca oklaski wymowna cisza.

Przedstawienie zostało pokazane nieprzypadkowo. Odbyło się w ramach projektu "Życie w Alternatywie", który od kilku lat prowadzi znany szczeciński politolog, dr Zdzisław Matusewicz. Pokaz "Węzłów życia" poprzedziła debata z udziałem m.in. Lidii Olejnik - dyrektorki Zakładu Karnego w Lublińcu, Aleksandry Koś - feministki i Katarzyny Nowakowska-Strojek z "Civitas Christiana". Problem przemocy wobec kobiet został omówiony dość szeroko. Nie tylko rozmawiano o samych jej przejawach, lecz także o tym, jak pomagać ofiarom. Choć art-terapia, jako forma terapii, oraz inne sposoby leczenia z traumy w Polsce są wykorzystywane często, to strona prawna problemu przemocy wygląda już znacznie gorzej. Goście dyskusji radzili m.in., co należy zrobić, kiedy dochodzi do aktów przemocy, do kogo należy się zwrócić o pomoc. Warto m.in. zajrzeć na stronę Centrum Praw Kobiet (www.cpk.org.pl ), gdzie znajdują się wyczerpujące informacje na ten temat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji