Artykuły

Odszedł niezwykły człowiek i autorytet moralny

- Gustaw Holoubek odchodzi w przededniu obchodów rocznicy Marca '68, z którym był związany unikatową interpretacją Wielkiej Improwizacji. Odchodzi, jakby nie chciał już słyszeć komentarzy na ten temat, pozostawiając swoją interpretację w pamięci tych, którym udało się ją zobaczyć i usłyszeć - powiedział Marek Kondrat.

"Odszedł niezwykły człowiek i autorytet moralny" - tak Gustawa Holoubka wpomina Krzysztof Kolberger. Wybitny aktor, reżyser teatralny i filmowy Gustaw Holoubek zmarł w nocy w jednym z warszawskich szpitali. Miał 85 lat.

Jak powiedział Krzysztof Kolberger, trudno mu mówić o Gustawie Holoubku w czasie przeszłym. "Cały czas jest i wiem, że będzie wśród nas ze swoją wielkością, swoją klasą i mądrością" - dodał aktor. Podkreślił, że Gustaw Holoubek był człowiekiem obdarzonym niezwykłym autorytetem. "Coraz mniej jest takich ludzi" - uważa Krzysztof Kolberger.

Gustaw Holoubek polskim widzom był znany między innymi jako Gustaw-Konrad z "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Odtwórca głównych ról w filmach "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Pętla", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Lawa" czy "Napoleon i Marysieńka". Niezapomniany Profesor Tutka w telewizyjnej adaptacji znanego cyklu opowiadań Jerzego Szaniawskiego.

Andrzej Łapicki powiedział IAR, że polski teatr XX wieku ma twarz Gustawa Holoubka. Jego zdaniem miał on niebywałą moc sceniczną i należał do geniuszy aktorstwa.

Andrzej Łapicki podkreślił, że słynna rola Gustawa Holoubka w "Dziadach" z roku 1968 wyprowadziła ludzi na ulice, co świadczyło o jego ogromnej sile odziaływania.

"Jego śmierć jest ogromną stratą dla polskiej sceny" - powiedział Andrzej Łapicki. Wspomniał również, że Gustaw Holoubek był osobą niezwykle kontaktową i towarzyską.

Olgierd Łukaszewicz, który wielokrotnie z nim współpracował, nazywa go "artystą narodowym".

Były prezes Związku Artystów Scen Polskich podkreślił, że zainteresowanie aktorstwem Gustawa Holoubka wynikało z tego, iż jako postać sceniczna często był tym, który przedstawiał sen o wolnej i niepodległej Polsce. Aktor powiedział, że środowisko Gustawa Holoubka, dorastające w Krakowie podczas drugiej wojny światowej, było natchnione przez teatr Juliusza Osterwy.

Zdaniem Olgierda Łukaszewicza, śmierć Gustawa Holoubka to odejście osoby charyzmatycznej, która miała wpływ na sposób myślenia, odczuwania i wrażliwości Polaków. Widownia identyfikowała się z kreowanymi przez niego postaciami, ponieważ potrafił jasno określić, w czyim imieniu mówił. Były prezes ZASP-u przypomniał też, że Gustaw Holoubek był mistrzem pauzy - momentu, który daje widzowi czas do namysłu.

Olgierd Łukaszewicz wspomina, że jako aktor Gustaw Holoubek go peszył, gdyż miał w sobie wielkość na co dzień. Ze zmarłym dziś aktorem były prezes ZASP-u wystąpił między innymi w swoim debiucie scenicznym.

Marek Kondrat wspominając zmarłego Gustawa Holoubka porównał swoją znajomość z nim do relacji mistrz-uczeń. Kondrat wspomina, że trafił pod skrzydła Holoubka w wieku 10 lat, gdy występował u jego boku w filmie "Historia żółtej ciżemki". Gustaw Holoubek grał w nim rolę mistrza - Wita Stwosza. Znajomość z Holoubkiem była dla Kondrata - jak mówi - najważniejszą w życiu. Artysta wziął odpowiedzialność za jego wychowanie zawodowe.

W rozmowie z Polskim Radiem Marek Kondrat podkreśla, że widząc dzisiaj młodych, utalentowanych aktorów współczuje im, że nie mają takiego wzoru, który pokazałby im jak należy postępować w życiu zawodowym. "Holoubek nie pozwalał na szmirę, chałturę, rzeczy niepoważne, był prawdziwym autorytetem"- mówi aktor.

Marek Kondrat dodał, że Gustaw Holoubek odchodzi w przededniu obchodów rocznicy Marca '68, z którym był związany unikatową interpretacją Wielkiej Improwizacji. "Odchodzi, jakby nie chciał już słyszeć komentarzy na ten temat, pozostawiając swoją interpretację w pamięci tych, którym udało się ją zobaczyć i usłyszeć"- powiedział Marek Kondrat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji