Artykuły

Gdańsk. Sztormy Roku 2007 rozdane

Wiadomo już, kto wywołał największe sztormy w trójmiejskiej kulturze. W piątek poznaliśmy laureatów nagród w plebiscycie "Gazety" Sztorm Roku 2007. Nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach.

W siedmiu kategoriach zwycięzcę wybierali czytelnicy, którzy na swoich ulubieńców (nominację przygotowali dziennikarze działu kultury "Gazety") głosowali za pomocą kuponów lub SMS-ów. W sumie do redakcji dotarło blisko 5,5 tys. głosów. W dwóch pozostałych kategoriach nie było głosowania publiczności, a o tym, kto otrzyma nagrodę, zadecydowali dziennikarze działu kultury "Gazety".

Laureatami Sztormu Roku 2007 zostali: Wojciech Kościelniak (w kategorii teatr) [na zdjęciu], Paweł Huelle (literatura), Przemek Dyakowski (rock, jazz, alternatywa), Elżbieta Sikora (muzyka poważna), Abelard Giza (film i multimedia), Peter Fuss (sztuki plastyczne) i Nadbałtyckie Centrum Kultury (organizator). Dziennikarze "Gazety" za wydarzenie 2007 roku uznali pierwszą edycję gdyńskiego festiwalu Transvizualia (pod uwagę brana była także Nagroda Literacka Gdynia oraz gdańskie obchody 80. urodzin Güntera Grassa).

Po raz pierwszy wręczyliśmy także nagrodę specjalną - Sztorm Sztormów. Wyróżniliśmy nią odbywające się od kilku lat w Trójmieście wydarzenie, którego poziom i rozgłos dalece wyrasta ponad poziom lokalny czy nawet ogólnopolski. Mowa oczywiście o gdyńskim Heineken Music Open'er Festival.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w piątek wieczorem w gdańskim studiu TVP i transmitowana była w gdańskiej "trójce". Poprowadzili ją dziennikarze TVP: Bożena Olechnowicz i Tomasz Olszewski. W trakcie gali wystąpił trójmiejski zespół Gentleman!

Nie wszyscy nagrodzeni mogli odebrać statuetki osobiście. W zastępstwie Elżbiety Sikory wystąpiła Hanna Dys - organistka, związana z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej w Oliwie, nagrodę dla reżysera Abelarda Gizy odebrał producent filmu niezależnego "W stepie szerokim" - Dawid Napierała. Na gali nie pojawił się też Peter Fuss - artysta konsekwentnie ukrywający swoją tożsamość. W jego imieniu nagrodę odebrała Anna Kobierska z Modelatora.

Laureaci Sztorm Roku 2007

Teatr: Wojciech Kościelniak - za pomysł i realizację nowoczesnego musicalu o średniowiecznym świętym "Francesco" w Teatrze Muzycznym. Literatura: Paweł Huelle - za powieść "Ostatnia wieczerza" łączącą wątki lokalne, tematykę etyczno-moralną i dyskurs o sztuce. Rock, jazz, alternatywa: Przemek Dyakowski - za album "Melisa", który rzucił nowe światło na postać tego artysty. Muzyka klasyczna: Elżbieta Sikora - za kompozycję ,,Koncert Oliwski" utrzymaną w nowoczesnej estetyce i oryginalną stylistycznie. Film i multimedia: Abelard Giza - za scenariusz i reżyserię komedii "W stepie szerokim". Sztuki plastyczne: Peter Fuss - działający pod pseudonimem artysta zasłynął serią plakatów krytykujących polską rzeczywistość. Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury - za bogatą edycję festiwalu "Okno na świat" oraz dobrze zorganizowaną imprezę Metropolia jest Okey. Wydarzenie: A KuKu Sztuka - za przygotowanie festiwalu Transvizualia, łączącego sztukę wizualną z muzyką. Sztorm Sztormów: Mikołaj Ziółkowski z Alter Artu - za Heineken Open'er Festival, festiwal muzyczny wykraczający rangą daleko poza granice Trójmiasta.

Wojciech Kościelniak - za pomysł i realizację nowoczesnego musicalu o średniowiecznym świętym ("Francesco" w Teatrze Muzycznym). Bardzo udane przedsięwzięcie, mądry spektakl w niebanalnej formie, który nie ma nic wspólnego z nudną hagiografią.

Dla Gazety

Mikołaj Ziółkowski

Alter Art, organizator Heineken Open'er Festival

- Cieszę się, że już po raz trzeci otrzymujemy nagrodę. Przemierzyłem dziś całą Polskę, żeby móc ją odebrać, gdyż traktuję ją jako najważniejszą i najbardziej rzetelną nagrodę trójmiejskiej kultury. Cieszę się, że w moim rodzinnym mieście udało nam się stworzyć wydarzenie, które przyciąga tylu uczestników i jest tak bardzo doceniane. Ta nagroda jest tego najlepszym wyrazem. Zrobimy wszystko, żeby każda kolejna edycja Open'era wywoływała równie duży, a może nawet jeszcze większy sztorm. Już wkrótce ogłosimy kolejne gwiazdy i kolejne nowości tegorocznej edycji festiwalu. Nadciąga wielki sztorm - przygotujcie się!

Statuetka Sztorm Roku

Ma 30 cm wysokości, waży 4 kg (przerosła Oscara - 3,8 kg). Została wykonana z patynowanego mosiądzu. Pomysł, aby symbolem Sztormu Roku był mężczyzna otulony w długi płaszcz, którego pierwowzorem był zwinięty egzemplarz "Gazety ", pojawił się w głowie gdańskiej rzeźbiarki Grażyny Tomaszewskiej-Sobko. Artystka, szefowa galerii Żak, tworzy charakterystyczne prace w metalu, w których miesza się mitologia i alchemia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji