Artykuły

Piórem pani prezydent

- Zainteresowanie tegoroczną edycją jest bardzo duże. Kłopotem mogą być więc za małe sale, w których będą wystawiane spektakle. Ale Instytut Teatralny będzie "przenosił przedstawienia" na szeroką widownię, organizując dyskusje i imprezy towarzyszące, gromadząc dokumentację - mówi MAREK KRASZEWSKI, dyrektor Biura Kultury w Urzędzie Miasta st. Warszawa.

Piórem pani prezydent

Szanowni Państwo, Warszawskie Spotkania Teatralne, po siedmiu latach przerwy wracają do naszego miasta. Na stołecznych scenach znów będzie można oglądać starannie dobrane spektakle polskich teatrów.

W przeszłości Spotkania dawały szansę na poznanie najsławniejszych przedstawień i podziwianie twórczości największych: Swinarskiego, Jarockiego, Wajdy, Bradeckiego, Babickiego, Augustynowicz. Były także forum gorących dyskusji o najciekawszych i najczęściej nagradzanych spektaklach kolejnych sezonów. Przez trzydzieści pięć lat, od roku 1965 do 2000, dla każdego teatru w Polsce zaproszenie na warszawski przegląd było zaszczytem i wyrazem uznania dla jego artystycznej pozycji, a warszawska publiczność umiała docenić kunszt i wysoki poziom prezentowanych widowisk.

Warszawskie Spotkania Teatralne oraz coroczne Konfrontacje filmowe wyznaczały rytm życia stołecznych inteligentów. To rzeczywiście były wydarzenia kulturalne - tworzył się dobry snobizm chodzenia na ważne spektakle i wartościowe filmy.

Wracamy do tradycji Warszawskich Spotkań, gdyż chcemy przywrócić blask stołecznej scenie teatralnej. W budowanej przez Ratusz strategii rozwoju kultury Warszawa zyskuje wizerunek miasta żyjącego sztuką i tę sztukę potrafiącego docenić.

Świętuje teatr

Znamy już program Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Tegoroczna XXVIII edycja Spotkań, stanie się ponownie wielkim świętem polskiego teatru, w ramach którego stołecznym teatromanom oraz gościom przedstawione zostaną starannie wybrane wydarzenia artystyczne.

Od 29 marca do 11 kwietnia 18 grup artystycznych z całej Polski pokaże 21 spektakli, w tym najgłośniejsze przedstawienia z repertuaru scen

krajowych, najciekawsze propozycje teatrów stołecznych. - Mają być one sposobem na uaktywnienie osób, które nie są zawodowo związane z teatrem. Zadaniem stolicy było łączenie środowisk teatralnych z całego kraju. Chcemy przez te spotkania tę rolę przywrócić. Raz na rok Warszawa stanie się ośrodkiem integracji i wymiany informacji. To jest twórcze - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Festiwal odbędzie się w teatrach: Dramatycznym, Małym i Studio.

***

Rozmowa z dyrektorem Biura Kultury Markiem Kraszewskim

Na który spektakl Warszawskich Spotkań Teatralnych czeka pan najbardziej?

- To jest trudne pytanie. Nie wszystkie znam, ale sądząc z recenzji wydarzeniem będzie występ Teatru Starego z Krakowa z "Oresteją" i wielką kreacją aktorską Anny Dymnej. Będzie nim także zapewne "Wesele" ze Szczecina oraz spektakle z Wrocławia, które obejrzę z sentymentu dla miasta, w którym kiedyś mieszkałem. Ufam komisji, która wybierała najciekawsze wydarzenia teatralne w kraju i zarekomendowała je warszawskiej publiczności. Teraz czeka na nie cała Warszawa.

Bezrobotni, studenci, mieszkańcy wsi - lokalni animatorzy kultury... mogą oni liczyć na preferencje w dostępie do teatrów w czasie Spotkań...

Bardzo zróżnicowane będą ceny biletów. Zależy nam na jak najszerszej widowni - zarówno zamożniejszej jak studenckiej, która w przeszłości przesądzała o znakomitej atmosferze Spotkań.

Zainteresowanie tegoroczną edycją jest bardzo duże. Kłopotem mogą być więc za małe sale, w których będą wystawiane spektakle. Ale Instytut Teatralny będzie "przenosił przedstawienia" na szeroką widownię, organizując dyskusje i imprezy towarzyszące, gromadząc dokumentację.

Zaprosiliśmy znawców teatru z Europy i Azji. Spodziewamy się ciekawych rozmów na temat dramaturgii czasu przełomu tysiącleci. Będziemy pytać o dominujące nurty zainteresowania teatru nie tylko z kręgu kultury śródziemnomorskiej, ale także z obszaru Dalekiego Wschodu.

Jakie miejsce zajmuje tu teatr polski, warszawski?

- Zależy nam na tym, by Warszawa była w centrum zarówno ciekawych wydarzeń teatralnych jak też sama je inspirowała. Podczas planowanego w przyszłości festiwalu Warszawa Centralna będziemy właśnie pytać o teatr w naszej części świata, o jego miejsce w refleksji na temat dziejących się tutaj przemian.

Warszawa ma ambicje metropolitalne w tej części Europy. Ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Jest ośrodkiem skupiających wybitnych twórców w dziedzinie plastyki, teatru, muzyki.

Ile Miasto Stołeczne wyda na Spotkania?

- Na ich reaktywację przeznaczyliśmy 2 mln zł. Kwota ta może nie być w pełni wykorzystana. Zależy nam na cykliczności tego wydarzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji