Artykuły

Lublin. Szekspirowski festiwal po angielsku

100 szkół z 50 miejscowości kraju wzięło już udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare'a w Języku Angielskim. W piątek zaczyna się 10., jubileuszowa, edycja tego niezwykłego festiwalu.

Jerzy Wrzos, dyrektor Szkoły Języków Obcych "Sobieski" w Lublinie, który wymyślił ten festiwal i sprawił, że stał się on imprezą ogólnopolską, ma dystans do statystyk. Aczkolwiek przytacza, że dotychczas podczas festiwalu zaprezentowano w 500 inscenizacjach fragmenty 37 dramatów i poematów oraz większość ze 154 sonetów Szekspira. Mówi: - Jeżeli chcemy mówić o sukcesie przedsięwzięcia, to z pewnością nie leży ono w liczbach, lecz w zmieniającej się jakości prezentacji, wynikającej ze świadomości teatralnej uczestników i ich nauczycieli. Sukcesem dla wielu z nich jest także zamiana szkolnej lektury w pasję.

Faktycznie, prezentacje zaskakują pomysłami inscenizacyjnymi, odkrywając w młodzieży talenty aktorskie. W tym leży wyjątkowość tego przedsięwzięcia, że łączy walory edukacyjne i kulturotwórcze, zainteresowania językowe z historycznymi i psychologicznymi. To też niewątpliwie znakomita promocja siły klasycznego dramatu i teatru oraz ponadczasowości i uniwersalizmu dzieła Szekspira. A ponadto - atrakcyjna forma spotkania młodych ludzi, rozmowy i dyskusji o sobie i świecie poprzez teksty autora "Hamleta".

Kusi też nagroda, którą jest tygodniowy pobyt w Anglii, połączony z wizytami w Royal Shakespeare Company Theatre w Stratford-upon-Avon (gdzie urodził się i zmarł Szekspir) oraz w The Globe w Londynie.

W rozpoczynającym się jutro dwudniowym 10. Przeglądzie zapowiedziały udział 44 grupy z różnych szkół z takich miast, jak Puławy, Częstochowa, Kielce, Poznań, Chorzów, Kraków, Kalisz, Lubartów, Biłgoraj, Łowicz, Biała Podlaska. Z festiwalowego matecznika, czyli z Lublina, do festiwalowych zmagań przystąpi 18 zespołów ze szkół podstawowych, liceów, gimnazjów i szkół zawodowych.

Wstęp na spektakle prezentowane w Centrum Kultury jest wolny (w piątek prezentacje zaczynają się o godz. 16.15, w sobotę o godz. 14.30). O nagrodach decyduje jury pod przewodnictwem Mieczysława Wojtasa, szefa artystycznego Teatru Panopticum. Jak na jubileusz przystało, są imprezy towarzyszące: w kinie w Chatce Żaka odbywa się przegląd kinowych adaptacji Szekspira, tam też można obejrzeć wystawę projektów festiwalowych plakatów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji