Artykuły

Lublin. Wraca Pan Cogito Zbigniewa Zapasiewicza

Dziś w Warszawie, jutro w Lublinie zacznie się Rok Herberta [na zdjęciu].

W tym roku mija 10. rocznica śmierci autora słów "Bądź wierny. Idź...". Formą uczczenia wielkiego poety jest "Rok Herberta 2008". Inauguracja roku, podczas której Zbigniew Zapasiewicz zaprezentuje swój "Powrót Pana Cogito", odbędzie dziś w Teatrze Narodowym. We wtorek Herbertowski spektakl zobaczymy w Lublinie.

"W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce kanonu - piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcie dobra i zła. (...) Wprowadził do polszczyzny formułę - przykazanie - słowa: Bądź wierny. Idź", czytamy w sejmowej uchwale, ustanawiającej Rok Herberta. Oficjalnego otwarcia dokona dziś w Teatrze Narodowym minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wieczór uświetni spektakl "Powrót Pana Cogito" w reżyserii i wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza. Honorowymi gośćmi będą wdowa po poecie Katarzyna Herbert i siostra Halina Herbert-Żebrowska.

Jutro "Pan Cogito" przybędzie do Lublina, na zaproszenie Sceny Otwartej Konfrontacji. Prezentacja - godz. 18.30, Sala Nowa Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12. Bilety do nabycia w kasie CK.

"Powrót Pana Cogito" to autorskie przedstawienie Zbigniewa Zapasiewicza oparte na wielkim poemacie Herberta. Zapasiewicz jest autorem układu tekstu, reżyserem i głównym wykonawcą. Na deskach partneruje mu Olga Sawicka, autorem muzyki jest Stanisław Radwan.

Po spektaklu, ok. godz. 20 w Sali Czarnej Centrum Kultury planowane jest spotkanie z cyklu "Jak żyć" - "Lekcja Zbigniewa Herberta". O przesłaniu płynącym z twórczości poety mówić będą: Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Kłoczowski, o. Tomasz Dostatni i gospodarz sceny Janusz Opryński.

- Herbert prawie nigdy nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, nie wyznacza nieomylnych dróg ludzkiego postępowania, nie ogłasza bezapelacyjnych rozwiązań, nie wskazuje jedynego słusznego kierunku. Za to zadaje pytania. Mówi, że sumienie każdego z nas jest jedynym drogowskazem postępowania. Wątpi w możliwość osiągnięcia celu, ale wie, że obowiązkiem każdego z nas jest IŚĆ. Życzyłbym sobie, aby mój Pan Cogito inspirował Państwa do refleksji nad sensem Herbertowskich pytań - mówi reżyser "Powrotu Pana Cogito". Na lekcję Herberta wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji