Artykuły

Warszawa. Lirykożercy w Narodowym

Poezja Herberta w wersji multimedialnej. W widowisku poświęconym twórczości Zbigniewa Herberta wezmą udział młodzi artyści, aktorzy, Dj-e i Vj-e - specjaliści od tworzenia wizualizacje na żywo do wszystkich typów muzyki.

- Na jeden wieczór nobliwe i stateczne na co dzień wnętrza Teatru Narodowego staną się sceną multimedialnego widowiska. Instalacje zajmą wszystkie trzy piętra teatru, wejdziemy na scenę i w kuluary - mówi Monika "Mika" Grochowska, reżyserka i scenarzystka projektu "Lirykożercy. Herbert". - Na pierwszym piętrze widzowie będą mogli m.in. wziąć udział w projekcie "Biblioteka". Tam z podzielonych na wersy utworów Herberta ułożą "własne" wiersze, a potem porównają je z oryginałami. Będą mogli ściągać wiersze poety na komórkę, posłuchają "szafy grającej" z wierszami czytanymi przez samego autora. Widzowie zobaczą też, jak Jakub Rebelka, twórca komiksów, słuchając fragmentów prozy Herberta, namaluje opisywane przez poetę obrazy i pejzaże - opowiada Mika Grochowska.

Na drugim piętrze odbędzie się antypanel, podczas którego znajomi i przyjaciele Herberta odsłonią nieznane oblicze poety, przedstawiając historie i anegdoty z jego życia. Janusz Odrowąż Pieniążek, dyrektor Muzeum Literatury, opowie o problemach mieszkaniowych, z jakimi Herbert borykał się w latach 50. Henryk Citko, kierownik archiwum Zbigniewa Herberta przy Bibliotece Narodowe,j wspomni ulubione lektury. Natomiast na trzecim piętrze teatru znajdą się trzy instalacje autorstwa Miki Grochowskiej inspirowane faktami z życia poety.

Wydarzenie zakończy "Próba opisu" live-act w reżyserii Łukasza Garlickiego z muzyką Jacka Jędrasika, obrazem wyreżyserowanym przez Kingę Kiełczyńską, z głosami Łukasza Simlata oraz Agnieszki Grochowskiej i Łukasza Garlickiego. - Tu także bawimy się przestrzenią teatru i dokonujemy specyficznego odwrócenia. Podczas trwania live-actu wszyscy, zarówno wykonawcy, jak i widzowie, będą stali na scenie, mając przed sobą pustą teatralną widownię - wyjaśnia Mika Grochowska.

W projekcie "Lirykożercy. Herbert" Grochowska po raz pierwszy zajęła się poezją. Wcześniej przygotowała kilka spektakularnych instalacji, m.in. "Co Złego, to my" w podziemiach Hotelu Europejskiego zorganizowanej w ramach festiwalu "Niewinni Czarodzieje. Tyrmand, Komeda, Polański", była także współscenarzystką i producentką spektaklu multimedialnego "Gwiazdy spadają w sierpniu" przygotowanego z okazji 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przyznaje, że do pomysłu wykorzystującego poezję nie była początkowo przekonana: - Poezja to wciąż coś trudnego i hermetycznego. Onieśmielała mnie trochę sytuacja, w której muszę zmierzyć się z twórczością tak wielkiego i cenionego poety jak Herbert. Zdecydowałam się jednak podjąć wyzwanie i nie żałuję tej decyzji. Tytuł projektu pochodzi częściowo od starożytnych Słowian, którzy Żercą nazywali kapłana. Jego funkcją było składanie pokarmów w ofierze bogom. Projekt jest swego rodzaju hołdem złożonym autorowi "Pana od przyrody". Zachęcam wszystkich, aby przez te kilka godzin stali się lirykożercami i złożyli ofiarę poecie.

Projekt odbędzie się w ramach inauguracji organizowanego przez Bibliotekę Narodową Roku Herbertowskiego. W czasie jego obchodów zaplanowano m.in. spektakl plenerowy na placu Krasińskich, wystawy oraz debaty. W poniedziałek zostanie uruchomiony portal internetowy www.herbert2008.pl, z pełnym programem imprez.

"Lirykożercy. Herbert" poniedziałek - Teatr Narodowy, pl. Teatralny 3, Foyer i Scena Bogusławskiego, wstęp wolny; godz. 20-23 - Instalacje; godz. 23-24 - Live-act.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji