Artykuły

Gdynia. Witkacy i Brecht w Miejskim

Zgodnie z zapowiedzią Jacka Bunscha, najbliższe miesiące w Teatrze Miejskim w Gdyni zapowiadają się raczej ciekawie. Dwa spektakle premierowe, konkurs na Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, Festiwal R@port oraz nowa inicjatywa edukacyjna. Na brak pracy teatr narzekać nie powinien.

Już w marcu zobaczymy dwie nowe realizacje Miejskiego, "Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Jacka Bunscha (premiera 14 marca) oraz "Świętą Joannę szlachtuzów" Bertolta Brechta w reż. Jarosława Tumidajskiego (premiera 29 marca).

"Szewcy" to nie pierwsza sztuka Witkiewicza, po którą sięgnął w swojej karierze dyrektor gdyńskiego teatru. Miejmy nadzieję, że spektakl, na potrzeby którego przestrzeń teatru poddana zostanie gruntownej reorganizacji, okaże się większym sukcesem, niż wyreżyserowany w ubiegłym roku "Wariat i zakonnica". Wartą uwagi inscenizację przygotuje z pewnością Jarosław Tumidajski. Młody reżyser, który na trójmiejskiej scenie zadebiutował w ubiegłym roku ciekawą realizacją dramatu Tadeusza Różewicza "Grupa Laokoona", tym razem sięgnie po tekst autorstwa Bertolda Brechta.

- "Świętą Joannę szlachtuzów", wykrojoną na osiem osób sztukę Brechta, pokażemy widzom 29 marca, czyli w dniu naszych obchodów Dnia Teatru - mówi Jacek Bunsch, dyrektor Miejskiego. - Będzie to jednocześnie polska prapremiera tej sztuki. To było dla nas duże zaskoczenie, gdy okazało się, że tekst ten nigdy dotąd w całości nie był w Polsce realizowany

Tytułową bohaterkę sztuki, wzorowaną na postaci Joanny d'Arc, zagra gościnnie Julia Balsewicz, młoda aktorka, którą dotychczas oglądać mogliśmy min. w "Merlin Mongoł" w reż. Norberta Rakowskiego w Teatrze im. Horzycy w Toruniu oraz w "O matko i córko" w reż. Bogny Podbielskiej w warszawskim Laboratorium Dramatu. Jej scenicznego przeciwnika, Pierponta Maulera, również gościnnie zagra Jakub Kamieński. Aktor zadebiutował w 2002 roku przedstawieniem "Made in China" w reż. Redbada Klynstry w TR Warszawa, mogliśmy oglądać go również w "Uciekającym samolocie", w reż. Jarosława Tumidajskiego we wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz w "Nieznajomej z Sekwany" w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

Marcowym premierom towarzyszyć będą przygotowania do trzeciej edycji festiwalu "R@port". Z trzydziestu dziewięciu zgłoszonych na konkurs spektakli w festiwalowe szranki stanie zaledwie dziewięć. Oficjalnej rywalizacji towarzyszyć będą prezentacje spektakli mrożkowskich oraz sesja naukowa poświęcona teatrowi absurdu. Festiwal otworzy spektakl "Czarowna noc, Męczeństwo Piotra Ohey'a" w reż. Macieja Englerta warszawskiego Teatru Współczesnego.

Również w marcu Teatr Miejski ruszy z nową inicjatywą edukacyjną, "Teman Seni - Ogród sztuki". Egzotycznie brzmiący projekt poprowadzi Jadwiga Możdżer. Program obejmować będzie zarówno regularne zajęcia warsztatowe, jak i cykliczne spotkania z twórcami, antropologami i archeologami z różnych stron świata. Całość skierowana będzie zarówno do dzieci najmłodszych, w wieku od dwóch do pięciu lat, oraz nieco starszych, od 6 do 12 lat. Już teraz można zapisywać się na pierwsze marcowe warsztaty. Warto się śpieszyć, bowiem o przyjęciu na zajęcia decydować będzie kolejność złożonych zgłoszeń. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do biura promocji Teatru Miejskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji