Artykuły

Kraków. Krafftówna na Scenie w Bramie

W środę 13 października, Scena w Bramie Teatru im. Słowackiego będzie gościć Barbarę Krafftównę ze spektaklem "Medytacje o dziewictwie" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza w reż. Michaea Hacketta.

Realizatorzy tak piszą o swoim przedstawieniu: Opowiadanie Gombrowicza "Dziewictwo" (1933) zaczyna się w ogrodzie a kończy na śmietniku. Alicja, dziewczyna z "dobrej" polskiej rodziny starannie zakrywa łokcie, które - jak kolana i zawartość dekoltu - były jeszcze 70 lat temu postrzegane jako intymne strefy kobiecego ciała.

W naszych "Medytacjach o dziewictwie" oglądacie Państwo Alicję pół wieku później; jako mieszkankę ulicy w amerykańskiej metropolii (jak np. w Los Angeles).

Jej świat jest naszym światem. Światem, w którym przemoc nieustannie próbuje zniszczyć niewinność i oddalić wspomnienie "dziewictwa".

Nasza inscenizacja toczy się w kierunku przeciwnym do opowiadania Gombrowicza. Zaczyna się na zaśmieconych, huczących ulicach amerykańskiego miasta i usiłuje wrócić do ogrodów. Pozostaje tylko pytanie - czy ogrody są jeszcze możliwe?

Na zdjęciu: Barbara Krafftówna i Jonathan Leveck

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji